AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


İAKMC - Tiyatro

Londra Emek sahnesi
02 Aug 2016
 

Londra Emek sahnesi

02 Aug 2016

Londra Emek Sahnesi, kendini tiyatroya adamaya hazır tiyatro severler tarafından, 2009 yılında İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi bünyesinde Emek Sahnesi ismi ile kuruldu. Beş yıl boyunca Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi bünyesinde faaliyet gösterdikten sonra 2014 yılında Londra Emek Sahnesi adı altında kurumsallaşarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Kuruluşundan bugüne kadar birçok oyun sahneleyen Londra Emek Sahnesi’nin oyunlarının tümü tiyatro grubunun yazar ekibi tarafından kaleme alınmış olup, bu oyunlar İngiltere’de başta Londra olmak üzere, Türkçe konuşan toplumların yoğun olarak yaşadığı diğer illerde de sergilenmiştir. Bu oyunlardan başlıcaları; Kış Yarısı, Baba Erenler, Halimiz Ahvalimiz, Ağacın Yası ve Çocuklarımız, Erkek Kadın Olursa, Londra’da Acı Komedi, Nesimi – Enel Hak, Pinokyo ve Pamuk Prenses ve Barışa Sahne isimli oyunlardır. Ayrıca, Londra Emek Sahnesi “Londra’da Acı Komedi” adlı oyunu ile 2013 yılı Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen 18. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne katılmıştır.

Londra Emek Sahnesi, kaleme aldığı tüm oyunlarda, temel olarak sanatsal değerlerden ödün vermeden, üretimlerini toplumsal fayda gözeterek yapmayı ilke edinmiştir. Bu nedenle de tüm oyunlarında, toplumsal olaylara ve sorunlara değinerek, izleyicisine karşı eğitici, öğretici, bilgilendirici olmayı kendine görev saymıştır.

Londra Emek Sahnesi, tiyatroya gönül veren ve temel çalışma ilkelerini benimseyen herkesin katılımına açıktır. 


Britanya Alevi Federasyonun "Barışa Sahne" isimli oyun uzeri yaptigi yorum

'Londra Emek Sahnesi tiyatro oyuncuları bugün "Barışa Sahne" dediler. İnsan kimliği üzerinden savaşların ve zulümlerin nekadar anlamsız olduğunu ve bir tek insan yaşamının bile tüm kutsal kimliklerden daha değerli olduğunu anlattılar. Savaşlara duyarsız kalan insanların hayatlarının nekadar anlamsız olduğunu oynadılar... Teşekkürler Londra Emek Sahnesi...

Londra Emek Sahnesini yalnız bırakmayan, Londra, Harıngey, Enfield belediye başkanlarına, Milletvekili Kate Osamor'a, itseb başkanı Dr Ali Demirbağ'a, tüm belediye meclis üyelerine ve katılan tüm canlara teşekkürler...'

 

Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2021   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
14