AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Alevi News, Events & Articles

8. Alevi Festivali Başlıyor
19 May 2018
Galler Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nde ilk Hizmetli Cem Yürüdü.
30 Apr 2018
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası Toplantısı Yapıldı
24 Apr 2018
Newroz bazen bir çiçekte, bazen Demirci Kawa’ da olduğu gibi bir devrimcinin tutuşturduğu ateşte görülür, bazen de bir halk ozanının dilinde türküdür.
20 Mar 2018
ABF Alevi Calistayi 2018
14 Mar 2018
wikipedia.org
14 Mar 2018
Britanya ilk ve orta okullarında 2018 yılı Alevilik Dersleri çalışmaları
01 Feb 2018
TTB Ye karşı yapılan baskıları kınıyoruz!
01 Feb 2018
BAF 3.Genel Kurulu Gerçekleşti
01 Feb 2018
Wood Green Dergahımız Acıldı
11 Jan 2018
AKP'nin KHK'ları ve Suikast Planlarına Karşı Mücadelemiz Devam Ediyor!
03 Jan 2018
PANEL - Türkiye'de Din Eğitimi ve Alevilik
22 Dec 2017
GRUP YORUM FEDERASYONUMUZU ZİYARET EDİYOR.
15 Dec 2017
GCSE Toplantısına Davet
14 Dec 2017
Britanya ilk ve Orta Okullarında Alevilik Dersleri
04 Dec 2017
Britanya Alevi Federasyonu Londra Genel Merkez Binası Açıldı.
29 Oct 2017
Federasyon Genel Merkezimiz Açılıyor. Tüm Canlar Davetlidir!
24 Oct 2017
Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim İçin Meydanlara Çıkıyoruz!
30 Aug 2017
Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim İçin Meydanlara Çıkıyoruz!
30 Aug 2017
Dersim-Der:Alevilerin kalesi Dersim yıkılmaya çalışılıyor!
18 Aug 2017
Aşık Mahsuni Şerif'i anma etkinliğine yasaklama!/Alevism
13 Aug 2017
Dersim Yaniyor/Alevism
13 Aug 2017
Britanya Cezaevi Ziyaretleri/Alevism
13 Aug 2017
Alevilerden Vicdan ve Adalet Ziyareti
06 Aug 2017
Letter From from Sir Alan Duncan MP, regarding the cases of Nuriye Gulmen and Semih Ozakca.
06 Aug 2017
Alevism British Alevi Federation
06 Aug 2017


ARCHIVE


ARCHIVE
 

-İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası ilk Parlamento faaliyetini gerçekleştirdi.

25 Mar 2016

-İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası ilk Parlamento faaliyetini gerçekleştirdi.
-Zeynep Altıok ‘adaletli bir iktidar kurmalıyız’
-Ahmet Şık ‘ülkemizdeki tüm bu yanlışları sadece
 
  Devrim temizler’
Geçtiğimiz aralık ayında kuruluşu ilan edilen ve başkanlığını Enfield Labour milletvekili Joan Ryan’ın yaptığı İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası (APPG for Alevis) ilk panel faaliyetini ingiltere parlamentosu ana binasında, 14 Committee Room’da gerçekleştirdi.
Konusu ‘Türkiye Gündemi ve Aleviler’ olan etkinlikte, siyasetçi, gazeteci ve akademisyenler yer aldı.
Paneli, APPGA başkan yardımcısı Hackney Labour milletvekili Meg Hillier ve APPGA kurucularındanve yöneticisiolan Southgate Conservative milletvekili David Burrowes yönetti.
Türkçe ve İngilizce olarak iki dilden yapılan panelde, İzmir Chp Milletvekili Zeynep Altıok, Mersin Chp Milletvekili Hüseyin Çamak, Gazeteci Ahmet Şık, Akademisyen Alkan Karacam, BAF Başkanı İsrafil Erbil ve BAF Genel Sekreter Yard. Haydar Ulus da yer aldılar.
İsrafil Erbil ‘Britanya Alevi Federasyonu ve Alevi toplumu adına, İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın ilk paneline ev sahipliği yapan Meg Hillier ve David Burrowes’a teşekkür ederim. Ayrıca APPGA’in kuruluşuna destek veren ve yöneticiliğini üstlenen tüm İngiltere milletvekillerine teşekkür ederim. Ülkemizde gündemin yoğun olması ve ağır acıların yaşandığı bir dönemden geçiyor olmamıza rağmen duyarlılık göstererek bugün aramızda bulunan misafirlerimize de çok teşekkür ediyorum. APPGA her üç ayda bir çıkarmayı planladığı ilk basın bülteni’ni çıkardı. Bülten, Federasyonumuzun ve Alevi toplumunun politik arenada sesi ve görünen yüzü olmaktadır.Sekreterya, faaliyetlerimizi, inancımızı, amaçlarımızı en başta yaşadığımız ülkenin milletvekilleri ve lordları ile buluşturacak. Alevilerin ve Aleviliğin tanınmasına, öğretilmesine ve daha fazla görünür olmasına katkı sunacak. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ederim’ diye konuştu.
 

Meg Hillier ‘Alevi toplumunu ve Britanya Alevi Federasyonu nu burada ağırlamak ve sizlerin sesini ingiltere politikacılarına ve uluslararası politik çevrelere ulaştırmaktan mutluyuz. Aleviliği en geniş çevrelerin tanıması gerekir. Türkiye den gelen konuşmacılara teşekkür ederim. Benzeri faaliyetleri daha fazla yapmak isteriz’ dedi.
David Burrowes ‘Aleviler tüm siyasi partilere üye olmalı. İngiltere de Aleviler her alanda temsil edilmelidir. Eşitlik ve demokrasi için hep birlikte çalışmalıyız. Hiçkimse dışlanmamalı ve herkesin temsil hakkı olmalı. Misafir milletvekillerinin konuşmaları önemli mesajlar verdi. Çok teşekkür ederim ‘ dedi.
Zeynep Altıok ‘APPGA’in Açılışında da bulunma şansına sahip olmuş bir arkadaşınız olarak tekrar burada olmaktan onur duydum. Türkiye’de demokrasi ve hukuk hiç bukadar ayaklar altına alınmamıştı. İnsan ölümleri, doğa katliamı, hak ihlalleri, medya üzerindeki baskılar çok fazla. Tüm farklılıklarımızla demokrasi hedefinde yürümeliyiz ve tek adamlık anti demokratik sistem karşısında demokratik, eşitlikçi ve hakça bir iktidar kurmalıyız’ diye konuştu.
Hüseyin Çamak ‘kendi ülkesinde halen ötekileştirilen Alevilerin İngiltere parlamentosunda bu imkana kavuşmuş olması beni çok mutlu etti. Alevi olarak Türkiye de çok ayrımcılığa uğramış ve halende bu ayrımcılığı hisseden yaşayan biri olarak buradayım. Alevilik Anadolunun en eski inançlarındandır. Halen haklarına kavuşamamış olması kabul edilemez. Bu imkanı tanıyan ingiliz milletvekillerine ve girişimlerinden dolayı Britanya Alevi Federasyonuna teşekkür ederim’ dedi.
Ahmet Şık ‘Türkiye de demokrasi ve özgürlük için mücadele etmek tek tek gurupların çabaları ile değil ancak bir bütün olarak eşitlikten ve özgürlükten yana olanların mücadelesiyle mümkün olabilir. Bu nedenle Aleviler güçlerini aynı amaç için yani gerçek demokrasi, özgürlük ve eşitlik adına mücadele edenlerle buluşturmalıdır. Elbette siyasal güç ve parlamentoda olmak önemli ama benim gerçek inancım Ülkemizdeki tüm bu yanlışları sadece Devrim temizler’ diye konuştu.
Alkan Karacam ‘Türkiye de üniversiteler bilim üretmek yerine ideolojik amaçlara hizmet eden mekanlar halinde yürütülüyor. Rektörler üniversitelerin patronu konumunda olduğu için rektörlerin inisiyatifinde iş yerleri gibi çalıştırılıyorlar. İktidar eksenli işletilen ve iktidar ideolojisine hizmet eden bir ortamda bağımsız bilim üretmek mümkün değil. Bir üniversite rektörünün ‘’okumuş adamlardan nefret ediyorum’’ dediğini ilk duyduğumda inanmak istemedim. Böyle bir ülkeden bahsediyorum’ dedi.
 

Haydar Ulus ‘APPGA kurulduğu ilk günden bugüne kadar Alevilerin yurt içi ve yurt dışındaki sorunları ile yakından ilgilenmektedir. APPGA şimdi aynı amaçla hizmet yürütecek olan Avrupa konseyi ve parlamentosu gurubunu oluşturma girişimleri başlattı’ diye konuştu.
Panel, soru ve cevaplar olarak devam etti ve yoğun ilgi gösteren katılımcıların katkıları ile tarihi ingiltere parlamentosu katılımcılara geç saatlere kadar ev sahipliği yaptı.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
21