AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Alevi News, Events & Articles

İskoçya'da Alevi Festivali Yapıldı
06 Jun 2017
Terör Eylemlerini Kınıyoruz!
05 Jun 2017
Halk İradesi Onurdur Onuruna Sahip Çık!
20 Apr 2017
Britanya Okullarında Alevilik Dersleri Devam Ediyor
20 Apr 2017
Avrupa Parlamentosu, AABK Basın Açıklamasına Davet
20 Apr 2017
Aleviler Trafalgar Meydaninda HAYIR dedi
27 Mar 2017
Kanserle Mücadele Etkinliği Dğzenlendi
24 Mar 2017
Trafalgar Meydanında Buluşuyoruz!
16 Mar 2017
NEWROZ'U KARŞILARKEN
16 Mar 2017
Kanserle Mücadele Etkinliğine Tüm Canları Bekliyoruz!
15 Mar 2017
Alevi Sekreteryası Öncülüğünde Britanya Parlamentosunda Türkiye Tartışıldı
09 Mar 2017
Britanya Parlamentosu Bugün Türkiye'yi Konuşuyor
09 Mar 2017
Trafalgar Meydanında Buluşuyoruz!
03 Mar 2017
Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!
02 Mar 2017
Trafalgar Meydanında Buluşuyoruz!
02 Mar 2017
Trafalgar Meydanında BULUŞUYORUZ!
28 Feb 2017
Ayşegül AKDEMİR, ALEVİS İN BRİTAIN
25 Feb 2017
Fight Against Cancer
Fight Against Cancer
24 Feb 2017
Nottingham Milletvekili'nin AKM ve Cemevi ziyareti
11 Feb 2017
istanbul'da Demokratik Kurumları Ziyaretlerimiz ve Turgut Öker Davası
07 Dec 2016
Alevi sekreteryası davetlilerimiz Ali Özbek'i ziyaret etti.
23 Nov 2016
Milletvekillerimiz İakm ve Cemevimizde üyelerle ve yönetici canlarla buluştu
23 Nov 2016
Mehmet Tüm, Müslüm Doğan, İsrafil Erbil ve Mehmet Sağ Nottingham Cemevi Paneli
23 Nov 2016
Milletvekillerimiz ve BAF temsilcileri Sheffield cemevi ziyareti
23 Nov 2016
BAF Başkanı ve Milletvekillerimizin Doncaster Cemevi Paneli
23 Nov 2016
Mehmet Tüm, Müslüm Doğan ve İsrafil erbil Hull Cemevi Paneli
23 Nov 2016
Milletvekillerimizin Kırkısrak Londra Ziyareti
23 Nov 2016
Milletvekillerimizin Bozca-Der Londra ziyareti
23 Nov 2016
Milletvekillerimizin Paz Der Londra ziyareti
23 Nov 2016
APPG For Alevis AGM
23 Nov 2016
Alevism Lessons Leaflet
27 Sep 2016
Ankara Mamak
23 Sep 2016


ARCHIVE
 

-İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası ilk Parlamento faaliyetini gerçekleştirdi.

25 Mar 2016

-İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası ilk Parlamento faaliyetini gerçekleştirdi.
-Zeynep Altıok ‘adaletli bir iktidar kurmalıyız’
-Ahmet Şık ‘ülkemizdeki tüm bu yanlışları sadece
 
  Devrim temizler’
Geçtiğimiz aralık ayında kuruluşu ilan edilen ve başkanlığını Enfield Labour milletvekili Joan Ryan’ın yaptığı İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası (APPG for Alevis) ilk panel faaliyetini ingiltere parlamentosu ana binasında, 14 Committee Room’da gerçekleştirdi.
Konusu ‘Türkiye Gündemi ve Aleviler’ olan etkinlikte, siyasetçi, gazeteci ve akademisyenler yer aldı.
Paneli, APPGA başkan yardımcısı Hackney Labour milletvekili Meg Hillier ve APPGA kurucularındanve yöneticisiolan Southgate Conservative milletvekili David Burrowes yönetti.
Türkçe ve İngilizce olarak iki dilden yapılan panelde, İzmir Chp Milletvekili Zeynep Altıok, Mersin Chp Milletvekili Hüseyin Çamak, Gazeteci Ahmet Şık, Akademisyen Alkan Karacam, BAF Başkanı İsrafil Erbil ve BAF Genel Sekreter Yard. Haydar Ulus da yer aldılar.
İsrafil Erbil ‘Britanya Alevi Federasyonu ve Alevi toplumu adına, İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın ilk paneline ev sahipliği yapan Meg Hillier ve David Burrowes’a teşekkür ederim. Ayrıca APPGA’in kuruluşuna destek veren ve yöneticiliğini üstlenen tüm İngiltere milletvekillerine teşekkür ederim. Ülkemizde gündemin yoğun olması ve ağır acıların yaşandığı bir dönemden geçiyor olmamıza rağmen duyarlılık göstererek bugün aramızda bulunan misafirlerimize de çok teşekkür ediyorum. APPGA her üç ayda bir çıkarmayı planladığı ilk basın bülteni’ni çıkardı. Bülten, Federasyonumuzun ve Alevi toplumunun politik arenada sesi ve görünen yüzü olmaktadır.Sekreterya, faaliyetlerimizi, inancımızı, amaçlarımızı en başta yaşadığımız ülkenin milletvekilleri ve lordları ile buluşturacak. Alevilerin ve Aleviliğin tanınmasına, öğretilmesine ve daha fazla görünür olmasına katkı sunacak. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ederim’ diye konuştu.
 

Meg Hillier ‘Alevi toplumunu ve Britanya Alevi Federasyonu nu burada ağırlamak ve sizlerin sesini ingiltere politikacılarına ve uluslararası politik çevrelere ulaştırmaktan mutluyuz. Aleviliği en geniş çevrelerin tanıması gerekir. Türkiye den gelen konuşmacılara teşekkür ederim. Benzeri faaliyetleri daha fazla yapmak isteriz’ dedi.
David Burrowes ‘Aleviler tüm siyasi partilere üye olmalı. İngiltere de Aleviler her alanda temsil edilmelidir. Eşitlik ve demokrasi için hep birlikte çalışmalıyız. Hiçkimse dışlanmamalı ve herkesin temsil hakkı olmalı. Misafir milletvekillerinin konuşmaları önemli mesajlar verdi. Çok teşekkür ederim ‘ dedi.
Zeynep Altıok ‘APPGA’in Açılışında da bulunma şansına sahip olmuş bir arkadaşınız olarak tekrar burada olmaktan onur duydum. Türkiye’de demokrasi ve hukuk hiç bukadar ayaklar altına alınmamıştı. İnsan ölümleri, doğa katliamı, hak ihlalleri, medya üzerindeki baskılar çok fazla. Tüm farklılıklarımızla demokrasi hedefinde yürümeliyiz ve tek adamlık anti demokratik sistem karşısında demokratik, eşitlikçi ve hakça bir iktidar kurmalıyız’ diye konuştu.
Hüseyin Çamak ‘kendi ülkesinde halen ötekileştirilen Alevilerin İngiltere parlamentosunda bu imkana kavuşmuş olması beni çok mutlu etti. Alevi olarak Türkiye de çok ayrımcılığa uğramış ve halende bu ayrımcılığı hisseden yaşayan biri olarak buradayım. Alevilik Anadolunun en eski inançlarındandır. Halen haklarına kavuşamamış olması kabul edilemez. Bu imkanı tanıyan ingiliz milletvekillerine ve girişimlerinden dolayı Britanya Alevi Federasyonuna teşekkür ederim’ dedi.
Ahmet Şık ‘Türkiye de demokrasi ve özgürlük için mücadele etmek tek tek gurupların çabaları ile değil ancak bir bütün olarak eşitlikten ve özgürlükten yana olanların mücadelesiyle mümkün olabilir. Bu nedenle Aleviler güçlerini aynı amaç için yani gerçek demokrasi, özgürlük ve eşitlik adına mücadele edenlerle buluşturmalıdır. Elbette siyasal güç ve parlamentoda olmak önemli ama benim gerçek inancım Ülkemizdeki tüm bu yanlışları sadece Devrim temizler’ diye konuştu.
Alkan Karacam ‘Türkiye de üniversiteler bilim üretmek yerine ideolojik amaçlara hizmet eden mekanlar halinde yürütülüyor. Rektörler üniversitelerin patronu konumunda olduğu için rektörlerin inisiyatifinde iş yerleri gibi çalıştırılıyorlar. İktidar eksenli işletilen ve iktidar ideolojisine hizmet eden bir ortamda bağımsız bilim üretmek mümkün değil. Bir üniversite rektörünün ‘’okumuş adamlardan nefret ediyorum’’ dediğini ilk duyduğumda inanmak istemedim. Böyle bir ülkeden bahsediyorum’ dedi.
 

Haydar Ulus ‘APPGA kurulduğu ilk günden bugüne kadar Alevilerin yurt içi ve yurt dışındaki sorunları ile yakından ilgilenmektedir. APPGA şimdi aynı amaçla hizmet yürütecek olan Avrupa konseyi ve parlamentosu gurubunu oluşturma girişimleri başlattı’ diye konuştu.
Panel, soru ve cevaplar olarak devam etti ve yoğun ilgi gösteren katılımcıların katkıları ile tarihi ingiltere parlamentosu katılımcılara geç saatlere kadar ev sahipliği yaptı.
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2017   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
21