AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Alevi News, Events & Articles

8. Alevi Festivali Başlıyor
19 May 2018
Galler Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nde ilk Hizmetli Cem Yürüdü.
30 Apr 2018
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası Toplantısı Yapıldı
24 Apr 2018
Newroz bazen bir çiçekte, bazen Demirci Kawa’ da olduğu gibi bir devrimcinin tutuşturduğu ateşte görülür, bazen de bir halk ozanının dilinde türküdür.
20 Mar 2018
ABF Alevi Calistayi 2018
14 Mar 2018
wikipedia.org
14 Mar 2018
Britanya ilk ve orta okullarında 2018 yılı Alevilik Dersleri çalışmaları
01 Feb 2018
TTB Ye karşı yapılan baskıları kınıyoruz!
01 Feb 2018
BAF 3.Genel Kurulu Gerçekleşti
01 Feb 2018
Wood Green Dergahımız Acıldı
11 Jan 2018
AKP'nin KHK'ları ve Suikast Planlarına Karşı Mücadelemiz Devam Ediyor!
03 Jan 2018
PANEL - Türkiye'de Din Eğitimi ve Alevilik
22 Dec 2017
GRUP YORUM FEDERASYONUMUZU ZİYARET EDİYOR.
15 Dec 2017
GCSE Toplantısına Davet
14 Dec 2017
Britanya ilk ve Orta Okullarında Alevilik Dersleri
04 Dec 2017
Britanya Alevi Federasyonu Londra Genel Merkez Binası Açıldı.
29 Oct 2017
Federasyon Genel Merkezimiz Açılıyor. Tüm Canlar Davetlidir!
24 Oct 2017
Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim İçin Meydanlara Çıkıyoruz!
30 Aug 2017
Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim İçin Meydanlara Çıkıyoruz!
30 Aug 2017
Dersim-Der:Alevilerin kalesi Dersim yıkılmaya çalışılıyor!
18 Aug 2017
Aşık Mahsuni Şerif'i anma etkinliğine yasaklama!/Alevism
13 Aug 2017
Dersim Yaniyor/Alevism
13 Aug 2017
Britanya Cezaevi Ziyaretleri/Alevism
13 Aug 2017
Alevilerden Vicdan ve Adalet Ziyareti
06 Aug 2017
Letter From from Sir Alan Duncan MP, regarding the cases of Nuriye Gulmen and Semih Ozakca.
06 Aug 2017
Alevism British Alevi Federation
06 Aug 2017


ARCHIVE


ARCHIVE
 

APPG For Alevis AGM

23 Nov 2016


 

 
 

 
 

 Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası (APPG For Alevis) 2. Genel Kurulu”nu Avam Kamarası’nda gerçekleştirdi.
Alevilerden İngiltere’de büyük kazanım
Britanya Alevi Federasyonu(BAF)’ın girişimleriyle geçen yıl kuruluşunu gerçekleştiren Alevi Sekreteryası, bu yıl ilk resmi Genel Kurulu’nu yaptı.
Avam Kamarası’nın 12 numaralı odasında yapılan Genel Kurul ardından, Sekreterya üyesi bir çok Britanyalı Parlementer ve Türkiyeden gelen Milletvekilleri’nin ortak katılımıyla ‘Ortadoğu’ konulu bir panel düzenlendi.
APPG For Alevis Genel Kurulu hakkında bilgi veren kurucu Başkan Joan Ryan, yeni katılımlarla genişlemeye devam eden Sekreterya’ya deşiğik parti Milletvekillerinin ardından Lordlarında guruba katıldığını açıkladı. İşçi Partisi Enfield North Milletvekili Joan Ryan’ın verdiği bilgilere göre Alevi Sekreteryası’nda görev dağılımı şöyle oldu; Başkan Joan Ryan, Genel Sekreter Edmonton Milletvekili Kate Osamor, Başkan Yardımcısı Muhafazakar Partisi Southgate Milletvekili David Burrowes, Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Hackney Milletvekili Meg Hillier, Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Hornsey and Wood Green Milletvekili Catherine West, Başkan Yardımcısı Muhafazakar Partisi Wellingborough Milletvekili Peter Bone, Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Haringey Tottenham Milletvekili David Lammy, Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Winterton Avrupa Milletvekili Dame Rosie, Başkan Yardımcısı İşçi Partisi Harrow West Milletvekili Gareth Thomas ve Başkan Yardımcısı Lord Hussain.
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası (APPG For Alevis) hakkında bir değerlendirme yapan Başkan Joan Ryan, Alevilerin Britanya toplumu ile daha fazla kaynaşma çabalarını desteklediklerini belirterek, UK sınırları içinde kimsenin inancını saklamasından yana olmadıklarını söyledi. İngiltere’de yaşayan bir çok Türkiye kökenli insanın geldikleri ülke ile ilgili sıkıntılarını kendilerine aktardığını belirten Ryan, Avam Kamerası’nın demokrasinin merkezi ve herkesin evi olduğunu, seçmen vatandaşlara, demokrasi mücadelesi veren Türkiyeli konuk Milletvekillerine her zaman kapılarının açık olduğunu söyledi.
APPG For Alevis’in ardından bir değerlendirme yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil, Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın kurulmasınının Aleviler ve mazlum toplumlar için çok önemli olduğunu belirterek, “Ezilenler, yok sayılanlar ve ötekileştirilenler, nerede olurlarsa olsunlar İngiltere’den APPG For Alevis aracılığı ile ‘yasal, meşru ve etkili’ olarak sözlerini dünyaya duyurma hakkına sahip olmuşlardır” dedi.  Erbil, bu kurumun oluşturulmasında başta Joan Ryan olmak üzere destek veren tüm üye milletvekili ve Lordlara teşekkür etti.
Türkiye ve Britanya Milletvekilleri Panelde buluştu
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası 2.Genel Kurulu’nun ardından Avam Kamarası 12 numaralı odada bir araya gelen, millvekilleri, ‘Türkiye ve Ortadoğu’ konulu bir panel gerçekleştirdi. Çok sayıda dinleyici tarafından  doldurulan salonda yapılan panel, büyük ilgi gördü. CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, CHP İstanbul Milletvekili Safak Pavey, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, 21 Kasım akşamı Avam Kamarası’nda gerçekleşen panele katılarak fikirlerini paylaştılar.
Britanya Alevi Sekreteryası (APPG For Alevis) ve The British Alevi Federation(BAF) tarafından gerçekleştirilen panelde konuşan, Hackney Milletvekili Meg Hillier, kendi bölgesinde yaşayan bir çok seçmeninin Türkiye’de ve bölgede yakınları olduğunu ve buradan kaynaklanan sorunların kendisini çok yakından ilgilendirdiğini söyledi. Orta İngiltere’de bulunan Doncaster bölgesi Milletvekili Rosie  Winterton’da toplantıda yaptığı değerlendirmede, Türkiyede yaşananların demokrasi adına kaygı verici olduğunu belirterek, seçim bölgesinde bulunan Türkiyeli ve Alevi seçmenlerinin korkularına duyarsız kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Halkların Demokrasi Partisi adına panele katılan Müslüm Doğan yaptığı konuşmada hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadığını söyledi. Müslüm Doğan, “Alevilerin İngiltere gibi bir ülkede böyle bir statüye kavuşmaları çok sevindiricidir, öte yandan aynı zaman diliminde seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve gazetecilerin Türkiye’de tutuklanarak içeri atılmaları da üzüntümüzdür, acımızdır”  diye sözlerini tamamladı.
CHP Milletvekilleri arasından ilk söz alan Zeynep Altıok, Alevi toplumunun yurt dışında Alevi sekreteryası gibi kazanımlar elde etmesi ve bu düzeyde temsil edilmelerinin çok değerli olduğuna dikkat çekerek, 1993 Sivas Katliam mağduru olarak bu kazanımların ne anlama geldiğini çok iyi bilmekteyim dedi.
Konuşmacılardan Ali Haydar Hakverdi’de “15 Temmuz Darbesi başarılı olsaydı, milletvekillleri, içeri alınacak parlemento işlevsiz hale getirilecek,politikacılar tutuklanacak, gazeteciler susturulacak, sivil toplum örgütleri bastırılacak ve demokrasi askıya alınacaktı. 15 Temmuz Darbesi başarılı olmadı, fakat tüm bunlar yinede gerçekleşti” şeklinde konuştu. Hakverdi, Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu fakat kötü bir iktidar tarafından yönetildiğini belirterek yüz yıldır devam eden karanlıkla aydınlığın mücalesini aydınlık kazanacak biz kazanacağız diyerek konuşmasını ümit vaadederek sonlandırdı.
CHP İstanbul Milletvekili Safak Pavey’de sizlerle burada olmak güzel diye başladığı sözlerinde AKP Hükümeti’nin Türkiye’de laiklik kavramını tüm bağlantılarıyla ortadan kaldırmak için çalıştığını, Cumhuriyet ve laikliğin sembolü olan Cumhuriyet Gazetesi’ne bu nedenle amansız ve kuralsız olarak saldırmaktadır görüşlerin savundu. Milletvekilleri arasında son olarak söz alan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Gül ise, İngiltere’ye gelince Türkiye’yi konuşmak istemediklerini fakat gündemin acil ve ağırlığından dolayı malesef yine Türkiye konuşuyoruz diye başladığı sözlerine, AKP ülkede ve bölgede dar mesepçilik yapıyor ve kin tohumları atıyor şeklinde devam etti. Gül, konuşmasının devamında “Hükümet, Alevilerden aldığı vergilerden Alevi inanç kurumlarına bir kuruş vermiyor. Ülkede ne bir Alevi Vali, ne Genel Müdür ne de önemli pozisyonda insan kalmadı. Bir gecede 15 bin solcu öğretmen darbe ve OHAL nedeniyle açığa alındı, iç hukuku da dış hukuku da tanımayan mesepçi bir anlayış iktidarda” ifadelerini kullandı. Gül son olarak, “Yılmayacağız, geri çekilmeyeceğiz, dik duracağız onlar kaybetmeye mahkumlar” şeklinde sözlerini tamamladı.
Toplantıyı yöneten Joan Ryan’da her şeyin farkındayız, insan haklarının evrensel kuralları ve demokrasi için birlikte mücadele edeceğiz diyerek paneli sonlandırdı. Britanya bünyesinde bulunan çok sayıda Cemevi Başkanı ve temsilcisinin katıldığı panel sonunda, etkinliğe katkıda bulunan Milletvekillerine plaket verildi. Anı plaketlerini BAF yöneticileri, Cemevi Başkanları ve yöre ve köy dernek temsilcileri (Bozca-Der, Paz-Der, Kaşanlılar, Tilkililer, Nurhak, Dersim-Der) adına verdi.  House of Commons’ta (Parlemento) yaklaşık iki saat devam eden etkinlik, Mehmet Yüksek Dede’nin okuduğu ‘Gülbenk’ ile sona erdi.
 

 

 
 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
15