AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınlar için Londra’da anma düzenlendi.

10 Jul 2015

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınlar için Londra’da anma düzenlendi.
 
  
 
 
Anma töreni  Kuzey Londra’nın Stoke Newington Common’da bulunan Pir Sultan Anıtı önünde gerçekleştirildi. İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi tarafından orgfanize edilen anma törenine Londra’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
  
 
  
Saygı duruşunun ardından İAKMCemevi Başkanı Tugay Hurman, 2 Temmuz 1993’ün tarihe kara bir gün olarak geçtiğini geçtiğini ifade ederek, “Madımak’ta yükselen bu çığlıklar memleketin her yanında duyulur oldu. Yerine getirilemeyen adaletten dolayı ülke coğrafyasının her karışında dumanlar tütmeye, çığlıklar duyulmaya devam ediyor. Yüz yıllardır gerici, baskıcı düzenin bekçiliğini yapan bu zihniyet, şiirleriyle, bağlamasıyla, deyişleri ve direnişçi düşünceleriyle baş kaldıran pirimiz, Pir Sultan’ı dar ağacına gönderdi”.
 

 
Hurman konuşmasında şunları kaydetti: “Aradan asırlar geçmesine rağmen pirimizin bu fikirlerini yaşamaya devam ettiğini gören bu gerici beyinler adeta kudurmuş bir köpek gibi Pir Sultan Abdal’ı şiirlerle, türkülerle tiyatroyla anmak için Sivas’a giden sanatçı, aydın, yazar ve gencecik semahcı canlarımızı Madımak Oteli içinde devletin askeri, polisi, valisinin gözleri önünde yaktılar.
Bizler tüm baskılara, yasaklara, katliamlara rağmen Pir Sultan’ın deyişlerini türkülerini şiirlerini söylemeye ve bütün büyük önderlerimizi sahiplenmeye devam edeceğiz çünkü bilsinler ki Pir Sultanlar bir ölürler bin dirilirler. Bugün bile bu gerici kesim Kobane’de, Şengal’de insanlık dışı katliamlarına devam ediyor” Törene katılan Mehmet Yüksel Dede, Alevilerin örgütlemesinin önemine vurgu yaptı ve mücadele ederek yeni katliamların önleneceğini ifade etti.
Croydon Cemevi Başkanı, Mahmut Aydoğan, Britanya Alevi Federasyonu temsilcisi, 68 kuşağı hareketinden Mustafa Yalçıner ve Britanya Demokratik Güç Birliği adına Ahmet Güven de birer konuşma yaptılar. Anma boyunca İngiltere Alevi gençlik örgütlenmesi olan Alevi Youth, gençleri tarafından şiirler okundu.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12