AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

9. Britanya Alevi Festivali
16 May 2019
Dersim Soykırımı Kınaması İngiltere Parlamentosu
16 May 2019
Maraş Katliamı 40. Yıl Anması İngiltere Parlamentosunda
13 Dec 2018
Hz Ali Alevism
17 Nov 2018
Maras Massacre 40. Annivarsary Commemoration
17 Nov 2018
BAF Art Exibition
29 Oct 2018
Kadına Şiddete Hayır Haftası Resepsiyonu'na Davet
27 Oct 2018
APPG For Alevis AGM
23 Oct 2018
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası 4. Genel Kurulu yapıldı
23 Oct 2018
WHO ARE WE / ALEVISM
18 Oct 2018
Aşure Alevism
24 Sep 2018
Geleceğimize sahip çıkıyoruz
15 Sep 2018
Gasgow AKM ve Cemevi 10. Genel Kurulu
10 Sep 2018
MUHARREM MATEM
28 Aug 2018
MUHARREM FASTING 2018
18 Aug 2018


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

ALEVİLER ÖNEMLİ BİR KAZANIM ELDE ETTİ

13 Nov 2015

Charity Commission tarafından İngiltere’de bulunan Cemevlerinin ibadethane ve Aleviliğin de ‘inanç’ olarak tanınmasının ardından sevindirici bir haber de Ankara Anlaşması alanında geldi.
Londra’da Alevi çocuklarına eğitim veren semah eğitimi Saffet Yürükel’in Ankara Anlaşması çerçevesinde Home Office’e yaptığı çalışma vizesi başvurusu kabul edildi.
Geçtiğimiz salı günü avukatı Ozan Aşkın ile birlikte Olay gazetesine gelen Saffet Yürekel, İngiltere’de yaşayan Alevilere Semah konusunda eğitim vermek üzere Home Office’e başvuruda bulunduğunu söyledi.
 
 
5 ay önce Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosu aracılığı ile Home Office’e yaptığı başvurunun kısa bir süre içinde olumlu olarak sonuçlandığını ifade eden Yürükel şunları söyledi; “2010 yılından beri Semah eğitmenliği için Türkiye’den İngiltere’ye gelip gidiyordum. Artık geçtiğimiz yıl burada ciddi bir ihtiyacın olduğunu görünce artık burada kalmaya karar verdim.
Daha önce bu alanda yapılan başvurularda İngiltere’nin başvuru sahibinden Türkiye’deki Diyanet’ten referans mektubu istediğini kaydeden Yürükel, “Tabi İngiltere başvuru sahiplerinden inanç önderi olduğuna dair resmi yazı istedi. Ancak Diyanet’e yapılan başvurularda böyle bir referans hiçbir zaman verilmedi” dedi.
Tüm bunların Türkiye’nin Aleviliği bir inanç olarak görmemesinden kaynaklandığını ifade eden Yürükel, “İngiltere’de Aleviliğin tanınması için Britanya Alevi Federasyonu’muzun çok ciddi çalışmaları oldu. Bu kararlar o çalışmaların birer meyvesidir” dedi.
ALEVİLER ÖNEMLİ BİR KAZANIM ELDE ETTİ
Avukat Ozan Aşkın da, Ankara Anlaşması’nda alınan bu kararan Aleviliğin görünür hale gelmesi açısında önemli olduğunu söyledi. Aşkın, Alevilerin sadece Kuzey Londra’da değil İngiltere’nin her yerine dağıldığını ve yaşadıkları kentlerde ve kasabalarda kendi kültürlerini ve inançlarını yaşatmak istediklerini ifade etti. Kendi kültürünü bir sonraki kuşaklara aktarmak için Alevilerin bu tür eğitmenlere ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Ozan Aşkın şunları söyledi: “Bu alanda yapılan başvuru zor gibi gözüküyor olmasına rağmen olumlu sonuçlandı. Bu bir ilktir ve önemli sayılacak bir karardır. Bu kararla birlikte bir kez daha İngiltere’de Alevilik tanınmıştır.”
Britanya Alevi Federasyonu tarafından hazırlanan ve Aleviliği anlatan ‘Kızılbaş’ adlı kitapçığın çok büyük faydasını gördüklerini ifade eden Ozan Aşkın, “Birbiri ardına alınan bu kararlarla birlikte Aleviler, İngiltere’de kendilerini net bir şekilde ifade etmekte zorluk yaşamayacaklar” diye konuştu.
Av. Ozan Aşkın konuşmasında, Ankara Anlaşması alanında verilen bu kararla birlikte Aleviler’in önemli bir kazanım elde ettiğini sözlerine ekledi.
 
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2019   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
31