AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

8. ALEVİ FESTİVALİ BASIN AÇIKLAMASI

23 May 2018

BASINA VE KAMUOYUNA
 
BRİTANYA ALEVİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜ 25 YAŞINDA VE 8. ALEVİ FESTİVALİNDE.
 
Britanya Alevi Federasyonu ve Alevi Kültür Merkezleri, Cemevleri tarafından 7 yıldır Londra, Orta Britanya ve İskoçya’da Alevi festivalleri organize ediliyor. Bu yıl 8.’si düzenlenen ve ilk kez 8 gün sürecek olan Alevi Festivali, 27 Mayıs ile 3 Haziran 2018 tarihleri arasında, BAF Yerleşkesi-Parkında Britanya Alevi Federasyonu bileşenleri, Yöre Dernekleri ve Müzik Okulları tarafından düzenleniyor ve festival “TAMAM” diyor.
 
24 Haziran seçimleri öncesi tekçilik, tek adamcılık, toplumsal kutuplaştırmalar karşısında “SIKILDIK” diyen herkesi, sıkanlara karşı “TAMAM”  demek için festivalimize davet ediyoruz.
 
Bundan 25 yıl önce Londra’da İAKM-Cemevinin açılışıyla temeli atılan Britanya Alevi örgütlenmesi 25 yaşına basmıştır. Çeyrek asırlık örgütsel birikimimize ve mirasımıza atfen yapılacak olan 8. Alevi Festivali, bu anlamıyla bizler açısından daha da önem kazanmaktadır.
 
"Demokrasi, adalet, barış, laiklik, emek ve özgürlükler için omuz omuza” diyecek olan 8.  Alevi Festivali; Alevilerle tüm farklı kültürleri, kimlikleri, emekçileri, kadınları, gençleri, yaşlıları, engellileri umutta, demokraside, kardeşlikte, dayanışmada ve türkülerde buluşturacaktır.
 
Alevi öğretisinin evrensel değerleriyle ve binlerce yıllık kadim Alevi felsefesiyle, kültürüyle ve muhabbetiyle “Her nerede yaşanıyorsa orada toplumsal barış olmalı” diyerek, tanışmaya, kucaklaşmaya gönül bahçemizi açıyoruz.
 
8. Alevi Festivali; Alevi kültürü, inancı ve felsefesiyle tarihsel bir buluşmaya kapılarını açacaktır.
 
8. Alevi Festivali; tüm farklı kimlikleri ve kültürleri gönül bahçemizde musahip kılacak ve dostluğumuzu pekiştirecektir.
 
8. Alevi Festivali; göçmenlik koşullarında göç hikayelerinin onca sorunları arasında bir soluk yaratıp, yaşlıları, kadınları, gençleri, çocukları, torunları buluşturacak. Sahnede yer alacak olan sanatçılarımız, yöre derneklerimiz ve Cem evlerimizin standlarında, kermeslerinde ve park alanındaki binlerin muhabbetlerinde Yunus gibi “gelin tanış olalım” diyeceğiz.
 
8. Alevi Festivali; Alevi öğretisini, felsefesini ve kültürünü anlatacak ve yaşatacak.
 
8. Alevi Festivali; örgütsüzlere “gelin canlar bir olalım” diyerek Alevi hareketinin hak ve adalet mücadelesindeki yoluna davet edecektir.
 
8. Alevi festivali; toplumsal sorumluluğu gereği, gericiliğe, tek adam rejimine, zulme, asimilasyona, mezhepçiliğe, emek sömürüsüne karşı artık SIKILDIK şimdi TAMAM diyecek. Bu yüzden 24 Haziran’da AKP’ye TAMAM demeye davet edecektir.
 
İşte bu nedenle;
Hak aşkına, yol aşkına her dem bin nefes diyerek düştük biz bu yola diyen Britanya Alevi Federasyonu ve Alevi Kültür Merkezleri olarak 8. Alevi Festivali ile huzurlarınızdayız.
 
Güçlü bir organizasyon ile 27 Mayıs - 2 Haziran arası Londra Enfield’de bulunan BAF Yerleşkesi-Parkında ve 3 Haziran final günü de Hackney Downs Park’ta karşınızda olacağız. 
 
Çerağmız, gülbenglerimiz, dedelerimiz, analarımız, nefeslerimiz, semahımız, aşıklarımız, zakirlerimiz, sanatçılarımız, aydınlarımız, deyişlerimiz, türkülerimiz, cem evlerimiz, yöre derneklerimiz, müzik okullarımız, eğitimcilerimiz, akademisyenlerimiz, bağlama, piyano, gitar, resim, felsefe eğitimi alan gençlerimiz, tiyatrocularımız, sinemacılarımız ve kurumlarımızın sözcüleri ile hep birlikte cem olacağız.
 
Haydi, tam da şimdi, yıllarca hatırlanacak bu eşsiz festivalimizde 25. Yıl dönümümüzü kutlamak için, 8 günlük festivalde  yerinizi almak ve programlarımızı incelemek için Britanya Alevi Federasyonu ve Alevi Kültür Merkezlerimizin sosyal medya adreslerini takip edelim.
 
Festivalimizin duyurusunu daha çok insana ulaştırmak, hak ve hakikatin evrensel sesini, 8. Alevi Festivalinde tüm dünyaya duyurmak için, el ele verelim. Duyurularımızı paylaşalım.


8. Alevi Festivali, 27 Mayıs - 2 Haziran arası her gün saat 11:00 ile 21 arası Enfield’de BAF Yerleşkesi ve 3 Haziran final günü de Hackney Downs Park Londra’da..
 
Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Bileşenleri
 
İngiltere AKM ve Cemevi, Doncaster AKM ve Cemevi, Bournemouth AKM ve Cemevi, Manchester AKM ve Cemevi, Leicester AKM ve Cemevi, Nottingham AKM ve Cemevi, Newcastle AKM ve Cemevi, Liverpool AKM ve Cemevi, Newport AKM ve Cemevi, Croydon AKM ve Cemevi, Glasgow AKM ve Cemevi, York AKM ve Cemevi, Harrow AKM ve Cemevi, Hull AKM ve Cemevi, Northamptonshire AKM ve Cemevi, Sheffield AKM ve Cemevi, Edinburgh Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi, Enfield AKM, Alevi Eğitim ve Sanat Merkezi, Alevi Spor Akademisi,
 

 
 

 Britanya Alevi Kadınlar Birliği, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu
 
Yöre Dernekleri
 • Göksunlular Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği
 • Britanya Küreciklikler Dayanışma ve Kültür Derneği
 • Gürün Köyleri Londra Kültür ve Dayanışma Derneği
 • El-Com (Elbistan Community Centre)
 • PAZ-DER UK (Pazarcıklılar Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği)
 • BOZCA-DER Londra
 • Tilkililer Derneği Londra
 • Kırkısrak Derneği
 • Demircilik Derneği
 • Alxaslılar Derneği
 • Koçgiri Derneği
 • Köşk Derneği
 • Nurhaklılar Derneği
 • Dersim Dernekleri
 • Adıyamanlılar Derneği
 • Zedikanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1263