AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Avrupa Parlamentosunda Alevi Dostluk Gurubu Kuruldu

27 Jun 2018

Yıllar süren çalışmaların ardından İngiliz Avrupa milletvekili Seb Dance ve Claude Moares'in de aralarında bulunduğu ve Avusturya milletvekili Josef Weidenholzer gibi birçok vekilinde desteği ile Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu. Aleviler artık Avrupa Parlamentosu'nda çeşitli konuların ele alındığı çalışma gruplarına katılabilecek ve görüşlerini bildirebilecek. Dostluk grubunun açılışı Avrupa Parlamentosu'nda 3 gün süren fotoğraf sergisi, sempozyum ve konuşmalar ile yapıldı. Avrupa Birliği genelinde 300'e yakın Alevi Kültür Merkezi bulunuyor. Avrupa'da 1 buçuk milyon Alevi olduğu tahmin ediliyor.

Britanya Alevi Federasyonu yöneticileri ve üyeleride etkinliğe katılarak destek verdi. Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya başta olmak üzere Avrupanın çeşitli ülkelerinden Alevi federasyon yöneticileri etkinliğe katılarak destek verdiler. 

İsrafil Erbil 'Ülkemizde Aleviler başta olmak üzere tüm muhaliflerin sesi kısılırken Avrupa Parlamentosunda Alevilere açılan bu kapı tüm mazlum halkların kazanımıdır' diye konuştu. 

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1669