AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

Asure
20 Aug 2021


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Diyarbakir Notlari

27 Feb 2016

İngiltere Demokratik Güç Birliğinin Tertip etdiği  ve Suriçi’nde 87 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı ve çatışmaları, yaşanan hak ihlallerini yerinde incelemek üzere Diyarbakır’a giden  Milletvekili Natalie Macgarry, Unite Sendikası Uluslar arası İlişkiler Sorumlusu Simon Dubbins, GMB Sendikası (Genel Çalışanlar Sendikası) Uluslar arası İlişkiler Sorumlusu Bert Schounwerberg, hukukçu Serpil  Ersan, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil,  Politik activist İbrahim Doğuş, Hüseyin Uluş, Battal Kardaş ve Süleyman Alan çeşitli toplantılar ve görüşmeler gerçekleştirdiler.
Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil’in iki gün boyunca gerçekleştirdikleri toplantı ve görüşmelerle ilgili notları:    

(26/02 21:11) Arkadaşlar, bugün sabah saat 8:30'da Diyarbakır'a ulaştık. İlk görüşmemiz HDK eşbaşkanı Hatip Dicle ile oldu. Hatip başkan ingiliz sendikacilar, milletvekili, serpil Ersan ve bizim olduğumuz heyete Kürtlerin mücadele tarihçesini özetleyerek günümüzdeki yaşanan sorunların kaynaklarını anlattı.
Sonra Diyarbakır sanayi ve ticaret odası başkanı Ahmet Sayar ve heyeti ile buluştuk. 
Yaşanan savaşın bölgeye olan ekonomik kaybını detayli olarak anlattı.
3. Durak Sur belediye eş başkanları ile görüşmekti.
 

 İkiside tutuklu olduğu için yerlerine bakan eş başkan yardımcıları ile buluştuk.
 

 Sur katliamları ve şimdiki sorunlar hakkında bilgi verdiler.
4. Olarak eş başkan yardımcıları ve heyet olarak Sur da çatışma alanlarına gittik. Abluka altındaki bölgede halen 150 civarında sivil çocuk ve kadınlarında olduğu insanların da olduğunu onların kurtarılması ile ilgili polislerle görüşmek istedik. Yasak bölgeye girişte en az 4 nokta da kontrol yaptılar sonra
 

 milletvekili kadın arkadaşı işaret ederek bu kadın fotoğraf çekti bizimle gelecek dediler ve göz altına aldılar. İngiliz elçiliği devreye girdi. HDP millvk Nursel Aydoğan, Ziya Pir ve 
Feleknaz Uca olay yerine geldiler. Yaklaşık 2 saat sonra bırakıldı.
5. Ziyaret Demokratik Bölgeler Partisi ne oldu. Yetkili arkadaşlar Detayli olarak süreci anlattılar.
6. Ziyaret HDP eski milletvekili Ayla Akat in da görev aldığı Özgür Kadın Hareketini kJA'yı ziyaret ederek Kürt kadın hareketi hakkında bilgiler alındı. Kürt kadın hareketi kazanımları, mücadelesi ve sendikal hareketlerdeki ya da eğitim alanındaki konumu anlatıldı.
 (27/02/2016) Bugün Diyarbakır ziyaretimizin 2. Gün programlarını gerçekleştirdik.
1. Sabah ziyaretimiz Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile başladı.
Dernek temsilcileri Rojava Derneğinin faaliyetlerini ve bölgedeki göç konusunda bilgi verdi.
2. Ziyaretimiz
 

 Diyarbakır Belediye eş başkanları ile görüşmek ve onların gözlemlerini almak oldu. Eş başkanlar Kendi şehirlerinde devam eden katliamları durduramamanın üzüntüsünü dile getirdi ve devletin Diyarbakır üzerindeki genel baskısını detayli olarak anlattılar.
3. Olarak, Belediye'den ayrıldıktan sonra Sur içindeki sivil insanların güvenli bir sekilde çıkabilmeleri için Valilikle heyet olarak bir görüşme almak istedik fakat Vali yerinde yok diyerek görüşmeyi kabul etmediler.
4. Durağımız Diyarbakır Ezidi kampı ziyareti oldu. Kamp gönüllülerinden detayli bilgi aldık. Kamp sakinleri ile sohbet ettik.
5. Kesk ve Disk sendikaları ve bileşenlerinin temsilcileri ile bir araya geldik. Savaş koşullarının ve AKP hükümetinin emek cephesine zararları ve baskısını anlattılar. Egitimsen'den öğretmenler Sur'da çocukları ve eğitim koşullarını anlattılar. 7000 öğrenciden 600 öğrenciye indigini üzülerek dinledik.
6. Tuhad-Der Tutuklu ve Hûkûmlû Aileleri Derneğinden ailelerle buluştuk. Son zamanlarda AKP nin tutuklulara ve ailelerine hayatı nasıl dar ettiklerini anlattılar.
7. İnsan Hakları Derneği ile olan buluşmamızı Sur bölgesinde ki acil durumdan kaynaklı bir toplantı almak durumunda oldukları için gerçekleştiremedik. Telefon görüşmesi yapıldı.
8. Diyarbakır Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi'nden canlara mihman olduk.
Psakd Baskanı Cafer Koluman, devletin Alevi hak ihlallerini ve başlatılan savaş konseptini anlattı. Heyetten arkadaşlar saz, semah, cem konularında merak ettikleri soruları sordular. AKP'nin Alevi açılımları konusundaki endişeler dile getirildi.
Yarın sabah Diyarbakır'dan ayrılıyoruz.  
    
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
16