AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

-İNGİLTERE’DE 2 ALEVİ ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU BİR İLKOKUL DA ALEVİLİK DERSLERİ BAŞLATILDI

05 Mar 2014 

 
-İNGİLTERE’DE 2 ALEVİ ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU BİR İLKOKUL DA ALEVİLİK DERSLERİ BAŞLATILDI
 
- BAF BAŞKANI İSRAFİL ERBİL: İNANÇ BİLGİSİ DERSLERİ KAPSAMINDA ALEVİLİK DERSLERİ MÜFREDATA ALINMALI
 
İngiltere’deki ilk ve orta okullarında verilmeye başlanan Alevilik dersleri ülke genelinde hızla yayılıyor.
 
Nottingham’a bağlı Uttoxeter kasabasında sadece 2 Alevi öğrencinin bulunduğu Picknalls First İlk Okulu da Alevilik dersleri başlattı.
 
Alevilik derslerinin başlaması nedeniyle okul yöneticilerinin düzenlediği etkinliğe davet edilen Britanya Alevi Federasyonu başkanı israfil Erbil ve yöneticileri Zeynep Demir, Haydar Yılmaz, Ali Sağ ve eğitimci Hasan Bölücek birer sunum yaparak Alevilik konusunda bilgi verdiler.
 
İlk defa Alevi inancı ve kültürüyle tanışan öğrenciler ve öğretmenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yetkililer, okulun müfredatında Aleviliğin olmasından dolayı genel kültür olarakta öğrencilere katkı sunacağını dile getirdiler.
 
Alevi öğrencileri 3. Sınıf öğrencisi Çağlayan Musa Arı (7) ve 1. Sınıf öğrencisi Nehir Arı da (5) mutlulukları ve özgüvenli heyecanları gözden kaçmadı.
Törende hazır bulunan Baba Erdal Arı  duygularını şöyle dile getirdi: “Çocuklarımızın kimlik boşluğu yaşamadan yetişmesi bizim için çok önemlidir” dedi.
 
Anne Özlem Arı’nın girişimleri ve BAF yöneticilerinin desteğiyle başlatılan Alevilik dersleri konusunda Anne Arı ise şunları söyledi: “Mensubu olmayan inançların bile öğretildiği okullarda bizim inancımız neden öğretilmesin diye düşündüm ve bu mücadeleyi başlattım. BAF yöneticilerine ve öğretmenlere destekleri için teşekkür ederim”
 
Federasyon olarak, Britanya’daki tüm ilk ve ortaokullarında Alevilik dersleri başlaması için yoğun olarak çalışmalarının devam ettiğini ifade eden BAF Başkanı İsrafil Erbil,  “Geleceğin Pir Sultanları 6 yaşından itibaren yetişecek bilinçlenecek ve Alevilikle donatılacak ki özgüvenli bir toplum olabilelim. Bu nedenle Britanya ilk ve ortaokullarda öğretilen İnanç Bilgisi dersleri kapsamında Alevilik dersleri müfredata alınmalı ve bunun için tüm aileler çocuklarının okullarına ve BAF yöneticilerine ya da en yakın Alevi Kültür Merkezlerine başvurmalı” dedi. 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1270