AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Alevi Açılımı ve Maraş

24 Dec 2014

Alevi Açılımı ve Maraş
 

 
Britanya Alevi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu son 5 yıldır Maraş katliamı Maraş’ta anılmalıdır mücadelesi veriyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alevi açılımları yapmaya devam ediyor. Başbakan Davutoğlu daha birkaç hafta önce Hacı Bektaş ve Dersim’e giderek  ‘ikrar vermeye, nasip almaya geldim’ dedi. 
Kamuoyunun tüm bunlara şahit olduğu bir dönemde, 17 Aralık 2014 Çarşamba günü maraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile bir görüşme gerçekleştirerek, Maraş katliamında katledilen canlarımızı 21 Aralık 2014 Pazar günü Maraş’ta anmak istediğimizi bildirdik. Görüşmede Vali Güvençer ’78 olaylarında hayatını kaybeden insanları anmak, insanlık görevidir ve yapılmalıdır’ diye konuştu. Görüşmenin ikinci günü 18 Aralık Perşembe günü Vali ‘hassasiyetler ve güvenlik’ gerekçesi ile anmaya izin veremeyeceğini açıkladı. Aynı gün Maraş sokaklarında dağıtılan bir bildiri ortaya çıktı. Bildiride ‘1978 olaylarını kutlayacağız, Türk Milletinin onurudur, 19 Aralık 2014 Cuma günü toplanarak Yörük Selim mahallesine yürüyelim’ gibi tehdit ve katliamı kutsayan, vahşeti sahiplenen bir ifade yer almaktaydı.
 
 
21 Aralık 2014 Pazar günü anma etkinliğine katılmak üzere Maraş’a gelen halk polis ve jandarma tarafından şehre alınmadı. Adeta bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Binlerce polis ve jandarma tüm yolları kapattı. Anma yapmak isteyen insanlarımız polis ve jandarma zulmüne maruz bırakıldı.
Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Alevi açılımı kapsamında söylediği tüm sözler Maraş’ta çürümüştür. Maraş, aynı zamandaTürkiye demokrasi’sininde sınavıdır. Alevi açılımında gerçekler ortada dururken Kürt açılımında ve emekçi sorunlarında da farklı bir gelecek umudu taşımanın bir anlamı kalmamıştır.
Son tahlilde 1978 yılında, Maraş’ta Alevi toplumuna karşı yapılan katliam ve vahşet 36 yıldır, Türkiye Cumhuriyeti tarafından sahiplenilmiş ve sanıkları mükafatlandırılmıştır. Sünni toplum ya da sünni inanç önderleri İslam adına yapıldığı iddia edilen bu insanlık dışı gerçekle yüzleşmek istememektedir,  Maraş halkı bu vahşetle yüzleşmekten kaçınmaktadır, Aydınlar yakın geçmişte yaşanan bu insanlık dışı kara lekenin hesabını sormakta eksik kalmaktadır,  sol siyasi partiler olaya utangaç ve sınırlı yaklaşmaktadır, akademisyenler gereken araştırmayı yapmamakta ve hiçbir üniversite de bu katliam üzerine herhangi bir sosyolojik, psikolojik araştırma yapma gereği duyulmamıştır.
Herşeye rağmen Aleviler ve Alevi dostları bu yıl Maraş’ta anma etkinliğinden önce Erenler Cemevi’nde yapılan Cem erkanında cem oldu, katliamdan öldürülen canlarımızın mezarları ziyaret edildi, yörükselim mahallesindeki yeni Cemevi arsasında yapılan törende hakka yürüyen canlarımız adına gülbanklar okundu ve karanfillerle anıldılar, Maraş’a alınmayan canlarla Narlı’da buluşuldu ve bir bütün olarak basın açıklaması yapıldı.
 
 
Acılar yasakllarla Unutturulamaz, Unutmayacağız, Unutturmayacağız.
Britanya Alevi Federasyonu
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
15