AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Baba Elvan dinleyenleri ağlattı

14 Jan 2015

Baba Elvan dinleyenleri ağlattı
 

 
İAKM Cemevi'nde konuşan Sami Elvan, Gezi olaylarında gaz kapsülüyle vurularak yaşamını yitiren oğlu Berkin'in hastanedeki 269 günlük direnişini, dönemin başbakanının kindar tepkisini anlatırken 400'e yakın dinleyici gözyaşlarını tutamadı.
 
Adına Berkin konulan toplum üyesi bir bebek ile de tanışan baba Sami Elvan'a çocuklar karanfil verdi. Katılımcıların "Berkin'in hesabı sorulacak" sloganları arasında konuşan acılı baba da katılımcılar gibi gözyaşlarını tutamadı. 
 

 
Sami Elvan, "Biziayakta sizlerin desteği tuttu. Sizlere teşekkür ederim" diyerek başladığı konuşmasında "Biz bir tane Berkin kaybettik. Binlerce Berkin kazandık. Sesimizi başkaları da duysun. Berkinleri katletmesinler. Berkinler de katillerden hesap sorsun" dedi.
Sami Elvan kendisinin “demokrat” olmasına karşın herhangi bir siyasi parti ya da dernek üyesi olmadığını belirterek "Berkin Taksim'e Gezi Parkı'na gidiyordu. Son günü ekmek almaya çıkmıştı..." diye konuştu.
 
"SONUNA KADAR HUKUKİ YOLDAYIZ"
 
Gezi Parkı'na katılan direnişçilerin hiç birisinin silah kullanmadığını vurgulayan baba Elvan, "Dönemin Başbakanı kendi ağzıyla polise emri kendisinin verdiğini söyledi. Gezi Direnişi'nde öldürülen gençlerin bilinçli seçildiğini düşünmeye başladım. Çünkü daha önce Berkin'i Valilik diye Emniyet'te Terörle Mücadele'ye çağırıp abuk sabuk sorular sormuşlardı... Biz Okmeydanı'nda yaşıyoruz. Devlet Okmeydanı'nda yaşayan herkesi takip ediyor ve biliyor" dedi.
 

 
 
 
 
Sami Elvan, Berkin'i gaz kapsülüyle vuran iki polisin yüzlerinin belli olmasına rağmen isimlerinin dava dosyasına yazılmadığı için davanın bir türlü açılmadığını vurgulayarak "Bütün bunlar Berkin'den korkulduğunu gösteriyor. Katil polisler korunuyor. Sonuna kadar hukuki olarak hakkımızı arayacağız. Ne gariptir ki Berkin'in davası başlamasa da 'Berkin'e Adalet' diye sokağa çıkanlar Ağır Ceza'da yargılanıyor. Berkin'in dosyası Berkin'in değil Türkiye çocuklarınındır artık. Ethem'in katiline nasıl ödül verdilerse Berkin'in de katiline ödül verebilirler..." diye konuştu. 

 
Berkin'in hastane sürecinde bazı kamu görevlilerinin kendisine tekliflerle geldiğini ve bunları geri çevirdiğine değinen Sami Elvan, "Dönemin başbakanı Berkin'e 'terörist', bize 'terör maşası' dedi. Ayrıca polislere emri kendisini verdiğini ve polislerin de destan yazdığını açıkça söyledi... Berkin'in annesi 'Çocuğumu başbakan öldürttü' dediyse doğru söylemiş..." dedi.
 
"ONU AFFETMEDİĞİMİ SÖYLEDİM"
 
Türkücü Yavuz Bingöl'ün adını vermeden eleştiren Sami Elvan, "Başbakan'ın bizi yuhalatmasını haklı göstererek bizi bir kere daha vurdu, mezara soktu. Ertesi gün arayıp özür dilediğinde kendisini affetmediğimizi söyledik" diye konuştu.
Eşiyle birlikte ilaçlarla ayakta durduklarını anlatan baba Elvan, "Çocuğumuzun yanına gidemiyoruz. Gittiğimizde hep komadayız... Eşim çok zor durumda. Konuşamıyor, kendisini ifade edemiyor. Bizim yaşadığımız acıları düşmanlarımız yaşamasın. Sizlerin bizi sahiplenmeniz bizi duygulandırdı" diye devam etti.

 
Sami Elvan, Türkiye'ye eninde sonunda zorda olsa adaletin mutlaka geleceğini vurgulayarak solda tek yumruk olmanın kötüye gidişi değiştirmenin tek yolu olarak gördüğünü de sözlerine ekledi...
 
“BERKİN’İN BABASI BİZİM DE BABAMIZDIR ARTIK”
 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil de "Tarafımız Berkin Elvan tarafıdır. Babasının şahsında Berkin'i, Berkin'in şahsında tüm şehitleri anmaktan gurur duyuyoruz. Pir Sultan Abdal'ın dediği gibi 'Bir ölür, bin geliriz...' Sami Elvan'ın dediği gibi kalabalık arasında sıkılan kurşunlar tesadüf değildi" dedi.
 
DAY MER Sözcüsü Ahmet Sezgin de Gezi Direnişi'ndeki kayıpları saygıyla andıklarını belirterek, "Sami Elvan bizim de babamızdır. Gezi acısıyla tatlısıyla toplumsal bir başkaldırının ifadesidir. Gezi Türkiye tarihi açısından direnişin miladıdır. Ödenen bedeller üzerine söylenecek çok söz var. Bize büyük bir miras bırakıldı. İngiltere'de de eşine az rastlanan eylemlerle Gezi Direnişi'ne destek verdik" diye konuştu. Sezgin Fransa'daki "halka gözdağı" diye nitelediği İslamcı terörü de kınadıklarını vurgulayarak toplumu daha duyarlı olmaya çağırdı. 
 
 
İAKM Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay da Cumhuriyetten bu yana ders alınmadığı için kavgaların kaybedildiğinden yakınarak, seçmeni sandık zamanı mutlaka oy vermeye çağırdı. Toplumun sorunların üstesinden ancak birlik ve beraberlik anlayışıyla gelebileceğini belirten Başkan Demiralay, kısır çatışmaların sonlandırılmasını istedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
10