AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

‘Canlarımızın hizmeti Alevice yapılmalıdır’

System Admin - 30 Jun 2014

‘Canlarımızın hizmeti Alevice yapılmalıdır’
 Mehmet Turan Dede, “ Türkiye’de ve Avrupa’daki cemevlerimizde ve Alevi kurumlarımızda Hakk’a yürüyen canlarımızın hizmeti Alevici yapılmalıdır” dedi.

 
 Londra’da bulunan Alevi Dedesi Mehmet Turan, geçtiğimiz günlerde İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde düzenlenen toplantıda,  Hacı Bektaş’i Veli Dergahı öncülüğünde yapılan ‘hakka yürüme erkanı’ ile ilgili yapılan çalışmalarla ile ilgili bilgi verdi.
 Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nın bütün ocaklar ve dergahlarla yaptığı toplantının ardından alınan tavsiye kararları ışığında bir kurul oluşturulduğunu ifade eden Alevi Dedesi şunları söyledi: “Kurulda yer alan akademisyenlerin, dedelerin ve zakirlerin biraraya geldiği ve pek birçoğunda alınan fikir, düşünce ve yazılı metinlerle hakka yürüme hizmeti konusundaki düşünceler ve yazılar toplandı.
Bunların incelemesi sonucunda hem ortaya dergahın genel görüşü hem de bütün ocakların görüşü olarak değişik canların biraraya geldiği toplantıda hakka yürüme erkanı ortaya çıktı”
 Toplantıların ardından ortaya çıkan sonuçları toplumla buluşturma düşüncesiyle bu tür eğitim toplantıları düzenlediklerini kaydeden Turan Mehmet Dede: “Alevilerin en çok sıkıntı çektiği konuların başında cenaze erkanı gelmektedir.  Bir insanın Alevice yaşaması ve Sünnice gömülmesi doğrumudur, ne kadar doğrudur bunu hepiniz takdir edersiniz. Biz bu konuyu uzun süredir ele alıyorduk. Bu iki yıllık bir çalışmanın ürünüdür”

  Konuşmasında “Aleviler neden farklı” diyen Turan Dede sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü Alevinin kültürü, ibadeti, inancı, felsefesi  farklı. Toplumsal yaşayışı farklı olan insanların oluşturduğu bir topluluk.  Alevilik tek başına kendine özgü bir inanç, diğer inançlara da felsefese ve düşünce vermiş”
 İngiltere Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, Cemevi yöneticilerininde hazır bulunduğu toplantıda, konuşan Turan Mehmet Dede, giriş açıklamasının ardından kurul tarafından oluşturalan kitapçıta yer alan bölümleri tek tek okudu. 
 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
9