AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi kuruldu.

24 Jun 2014

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi kuruldu.
Britanya’da 12. Alevi Kültür Merkezi  ve Cemevi, Edinburg’ta açıldı.

  Britanya’da daha önce açılmış olan AKM ve Cemevlerine bir yenisi daha eklendi. 2009’dan itibaren Londra da bulunan İakm ve Cemevi’ne ek olarak açılmaya başlayan ve faaliyet yürüten AKM ve Cemevleri Alevi inancını yaşatmak ve tanıtmak amaçlı  görevler üstlenmektedir.
Kısa süre önce 1. Olağan kurultayını yaparak yöneticilerini seçmiş olan PİR-DER  geçtiğimiz Pazar günü (22 Haziran 2014) Edinburg’ta bir dayanışma toplantısı düzenleyerek PİR-DER ve Britanya Alevi Federasyonu yetkililerini bir araya getirdi.
Deyişlerin okunduğu ve Semahların dönüldüğü toplantıda BAF Başk. İsrafil Erbil, PİR-DER başk. Zekeriya Armut, Nottingham AKM ve Cemevi kurucu başk. Ali Sağ, Glasgow AKM ve Cemevi başk. Aynur Doğan, Sheffield AKM ve Cemevi başk. İsmail Aslan, Doncaster AKM ve Cemevi başk. İsmail Çandır ve çok sayıda BAF yöneticisi katıldı.
Toplantıda birer konuşma yapan yetkililer daha sonra üyelerden gelen soruları yanıtladılar.
Kazım Aslan, Edinburg Cemevi adına açılış konuşmasını yaparak BAF başkanı ve tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmacılara söz verdi.
 
Konuşmasına teşekkür ederek başlayan İsrafil Erbil ‘Britanya’da açılan 12. AKM ve Cemevi’ne öncülük ederek geleceğimize en güzel yatırımı yapan tüm canlara teşekkür ediyorum’ dedi. Erbil ‘Edinburg gibi Britanya’nın en uç noktasında bile kendi değerlerini yaşatmak üzere hareke geçmiş olmanız, bu inancın mensupları olarak bizleri çok onurlandırdı. Açılıştan itibaren yüzlerce ailemizin üye olarak burada açılan cemevi’mize destek vermesi ise inanç ve kültürel süreğimizin elimizden olmayan nedenlerle zaman zaman kesintilere uğrasada devamlılığının göstergesidir. Bir iri ve diri olarak geleceğimizi inşaa etmeye devam edeceğiz’ diye konuştu.
Ali Sağ ‘Edinburg PSAKM ve Cemevi’mize Nottingham ve BAF olarak her an yardıma hazırız’
İsmail Çandır ’12 imamlarımızı temsilen 12. Cemevi’miz Britanya’ya hayırlı olsun’
Aynur Doğan ‘İskoçya’da ikinci ve Glasgow’a en yakın Cemevi’miz olan Edinburg Cemevi en çok bizleri mutlu etti. Emeği geçen tüm canlara teşekkür eder ve yardımlaşmaya hazır olduğumuzu söylemek isterim’
İsmail aslan ‘Gelecek nesillerimiz bu ülkedeki kazanımlarına kendi inanç değerlerinide ekleyerek büyümeye ve örgütlenmeye devam edeceğiz’
 
 
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
272