AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İnsanlık Ortadoğu’da bir sınavdan geçiyor. Milyonlarca insan açlık, sefalet, göz yaşı, kan ve ölüm’ün pençesindedir.

22 Sep 2014


Basına ve Kamuoyuna
İnsanlık Ortadoğu’da bir sınavdan geçiyor. Milyonlarca insan açlık, sefalet, göz yaşı, kan ve ölüm’ün pençesindedir. Vahşice işlenen cinayetler, havadan atılan bombalar, kaçırılan ve hakarete uğrayan kadınlar, açlıktan ölen çocuklar, yol’da kalan yaşlılar, toplama kamplarında kol gezen hastalıklar ve daha birçok dram...
Bu nedenle İnsanlığın bir kez daha sorgulandığı bu günlerde söylenecek olan tüm kelimeler anlamını yitirmektedir.İnsanlığın göz yaşı, vicdanı, kini, hıncı, nefreti, acısı dahi yaşananlar karşısında eksik ya da yetersiz kalmaktadır. İnsanlık bir travma yaşamaktadır. Bu travma yüzlerce yıl insanlığa bir yük, boyun borcu ve vicdan azabı olarak miras kalacaktır.
İnsanlığın katilleri ve azmettirenler bilinmektedir ama bu bilgi katliamlar karşısında sessiz kalanların aklanması anlamına gelmemelidir. Artık dünya iki taraftır.Kafası kesilenler ve kafa kesenler olarak iki taraf vardır. Katiller ve makdüller, onursuzlar ve onurlular, ama asıl olan zalimler ve mazlumlar olarak dünya insanlığı ikiye bölünmüştür, tam ortasından çat diye çatlamıştır. Zaman tarafını belirleme ve tavrını net olarak ortaya koyma zamanıdır. Zaman insanlık onuru ve kafası kesilen mazlumlardan yana olma zamanıdır.
İnsanlığın öldüğü bir dünyada İnançların, etniklerin, dillerin ve sınırların hiç bir anlamı kalmamıştır.  İki taraf vardır ve gerisi anlamını yitirmiştir. İttifaklar, antlaşmalar, bürokrasi, uluslar arası diyaloklar, evrensel insan hakları ve benzeri tüm kavramlar bugün geçersizdir.
Bu nedenle Kerbela’dan bugüne Hüseyin’lerin kesik başına sahip çıkmak ve bugün aynı saflarda olmak onurumuzdur.
Bugün Ülkemizde devam eden AKP diktatörlüğü, zorunlu imam hatip dersleri ve din eğitimi üzerinden sünnilik ve Türklük dışında kalan halklara yaşamı dar etmektedir. Kendi anlayışına biat ettirmek için yapmadığı vahşet ve zorbalık kalmamıştır.
Türkiye başta olmak üzere Avrupa, Britanya ve Amerika halen Işid ve benzeri gruplarla petrol ve silah ticaretini devam ettirerek insanlık suçu işlemeye devam etmektedir.
Burada başlatılan ve önümüzdeki günlerde devam edecek olan imza kampanyasında bu kelimeler yer aldığı için Britanya polisi rahatsız olmuştur. Çadırımıza gelen polisler ‘Britanya onlara (Işid’e) destek vermiyor neden böyle yazdınız’ diyerek bizlerin aklıyla alay etmektedir. ‘Gerçekten dışarıdan bakıldığında mazlum olanlar bukadar saf ve etraflarındaki olan bitenden bukadar habersiz mi görünüyor’ diye kendimize sormadan edemiyoruz. Oysa, Amerika’nın uzun sessizliğinden, Britanya’nın dönemsel çıkar ilişkileri ve El Kaide, El Nusra, Işid’e ingiltere’den giden elemanlarına göz yummasından, yerel gazetelerin bile
 
 
satırlarından, ulusal medyanın başlıklarından, Türkiye’nin yetiştirdiği katillerden, Işid’e gönderdiği silahlardan, Erdoğan başta olmak üzere AKP milletvekillerinin uslublarından, kimin hangi tarafta olduğunu anlayacak kadar ihsan ve akıl sahibi olan iyi insanlar halen azımsanmayacak kadar çoktur.
Koşullar ne olursa olsun haklıdan ve mazlumdan yana olan tarafımız değişmeyecektir. Şiddetsiz, Eşitliklerin ve özgürlüklerin dünyasını hakim kılmayı amaçlayan mücadelemize devam edeceğiz. Karanlık, dün de vardı bugün de var. Karanlığın en büyük korkusu Işıktır ve iyilerin ışığı yanmaya devam edecektir.
10 Eylül 2014’den itibaren başlayan imza kampanyamızla, Britanya’da faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, sendikalar, insan hakları dernekleri, köy ve yöre dernekleri ve Britanya Alevi Federasyonuna bağlı tüm Alevi kurumlarının desteği ile en az 10 bin imzayı hedeflemekteyiz. Bu imzalar İngiltere Başbakanı David Cameron’a, Britanya’da faaliyet yürüten Alevi kurumlarının olduğu bölgelerin milletvekillerine, Birleşmiş milletler isviçre merkez bürosuna, Avrupa Birliği Londra  temsilciliğine ve Türkiye Büyük Millet Meclisine dosya olarak sunulacaktır.  
Çadır eylemi başta olmak üzere imza kampanyasına destek veren tüm canlara teşekkür ediyoruz.
Hizmetiniz kabul olsun Canlar.
Britanya Alevi Federasyonu
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
15