AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

-İNGİLTERE ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ, GEÇTİĞİMİZ PAZAR GÜNÜ GENEL ÜYE TOPLANTISI'NI GERÇEKLEŞTİRDİ

31 Dec 2013

-İNGİLTERE ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ, GEÇTİĞİMİZ PAZAR GÜNÜ GENEL ÜYE TOPLANTISI'NI GERÇEKLEŞTİRDİ
 
-BAŞKAN ERBİL: TÜRKİYE’DE KEMALİSTLERLE-İSLAMCILAR ARASINDA YAŞANAN KAVGALARDA SÜREKLİ EZİLENLER ALEVİLER OLMUŞTUR
 
Cemevi merkezinde geçtiğimiz Pazar akşamı düzenelenen toplantıya üyeler ilgi gösterdi.
 
Toplantıda, güncel siyasal gelişmeler olaylar değerlendirilirken, üyelere, Britanya Alevi Federasyonu kurulma çalışmaları ve tüzük ile ilgili bilgi verildi.
 
Yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Başkan İsrafil Erbil gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu
 
Erbil konuşmasında çok yoğun ve önemli bir süreçten geçtiklerini  ifade ederek, “Türkiye’de sürekli Kemalistlerle-İslamcılar arasında yaşanan kavgalarda sürekli ezilenler Aleviler olmuştur. Türkiye’de Ortadoğu’da oyunlar Aleviler üzerine oynanıyor” dedi.
 
Erbil, konuşmasında, Alevi çocukların ileride Türkiye’de özgür bir şekilde inançlarını yerine getirmeleri ve kültürlerini yaşatmaları için bugün hem içerde hem de dışarda canla başla mücadele ettiklerini söyledi.
 
Gündemdeki sıcak başlıklarla ilgili görüşlerini açıklayan Erbil, geçtiğimiz hafta Maraş olaylarının 35. yıl dönümü dolayısıyla  TBMM’de düzenlenen basın toplantısı ve Maraş’ta yapılan anmaya ilişkin izlenimlerini aktardı.
 
İngiltere Cemevi’nin girişimi ve katkılarıylla Alevilere unuturulmaya çalışılan Maraş olaylarını 35 yıl aradan sonra meclis çatısı altına getirmeyi başardıklarını ifade eden Erbil şunları söyledi: “Tam 35 yıl sonra bu davayı meclis çatısı altında Türkiye başta olmak üzere tüm dünyaya seslenebilecek bir konuma getirdik. Ayrıca  anma törenlerinin kentte yapılması ve Maraş Cemevi  temelinin atılması son derece gurur verici olmuştur”
 
Konuşmasında Wood Green’de yapılan Dergah ile ilgili de bilgi veren Erbil, uzun süren mücadelenin ardından önlerinde hiç bir sorunun kalmadığını ve inşaatın sorunsuz bir şekilde devam ettiğini aktardı.
 
İngiltere genelinde örgütlenme çalışmalarını sürdürdüklerini ve 11’nci Cemevi’nin Sheffield’e açilmasina yardimci olduklarini kaydeden Erbil, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde Cardiff, Birmingham, Manchester, Cambridge, Norwich ve  Oxford bölgelerinde birer Cemevi açmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Erbil Cemevi’nin 1993 yılından beri aynı tüzükle yönetildiğini  ve bugünkü şartlarda yeni bir tüzüğün kaçınılmaz hale geldiğini ifade ederek, “Yaşadığmız zaman dilimine uygun bir tüzük hazırlayıp bir dizi kurullar zinciri koymak zorundayız. Cemevi’nin kurumsal kimliğine uygun bir tüzük yaratmak zorundayız” dedi.
 
Cemevi’nin yıllık genel  kurul toplantının 26 Ocak 2014 tarihinde yapılacağını kaydeden Erbil,  taslak olarak hazırlanan yeni tüzüğü de üyelere sundu ve fikir alış verişinde bulundu. Toplantıda ayrıca Britanya Alevi Federasyon’un kurulma çalışmaları da ele alındı.
 
Toplantıya katılan Cemevi saymanı Mustafa Sivas da, Cemevi’nin gelir-giderleriyle ilgili üyeleri detaylı olarak bilgilendirdi.  Cemevi’nin toplantısı soru-cevap bölümüyle son buldu. 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
16