AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN ALEVİ DEDELERİNİ HACCA GÖTÜRME PROJESİNE TEPKİ

05 Feb 2014

-KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN ALEVİ DEDELERİNİ HACCA GÖTÜRME PROJESİNE TEPKİ
 
-FEDERASYON BAŞKANI ERBİL: DEVLETİN MEMURLUĞUNU YAPAN DEVLETTEN BESLENEN DEDELERİN,  ALEVİLERİN ÜZERINDEN ELLERİNİ ÇEKMESİNİ İSTİYORUZ
 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, Kültür Bakanlığı tarafından 100 Alevi dedesinin Necef'e, Kerbela'ya ve Umre'ye götürülme projesine tepki gösterdi.
 
Bakan Ömer Çelik'in şubat ayında gerçekleştireceği proje ile ilgili basına bir değerlendirme yapan israfil Erbil şunları söyledi: “Hz Ali’nin mezarını veya Kerbela şehitlerini ziyaret etmek, Hacca götürmenin bir mükafatı gibi algılanıyor. Aslında tam da asimilasyon çarkının halen üzerimizde devlet tarafından döndürüldüğününbir resmidir bu”
 
Britanya Alevilerinin bu asimilasyon çarkının farkında olduğunu vurgulayan Erbil, “Bu tehlikelerin farkındayız, bu nedenle bu konuda geri adım atmayacağız. Ve ‘dedeler’ diye tanımlanan ve ‘devletin dede’ diye tanımladığı o insanların devleten maaş olarak Alevileri asimile etmeye çalışan o insanların dede olmadığını, dede olamayacağını, dolayısıyla bu konuda Alevileri temsil edemeyeceğini söylemek istiyoruz” dedi.  
 
Erbel sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yüzyıllarda daha önceki yüzyıllarda da bu asimilasyan politikaları oldu, tüm bunların  farkındayız biliyoruz. Ve bu konuda kendisine ‘dedeyim’diyen ve devletin memurluğunu yapan devletten beslenen o insanların da Alevilerin üzerinde ellerini çekmelerini istiyoruz”  
 
Dedelere maaş vermek, Cemevi-Cami projesi ve özelikle Gezi Parkı direnişindeki Alevilerin yoğunluğu nedeniyle devletin Aleviler üzerinde ki planlarını biraz daha çoğalttığını kaydeden Erbil, “Bu anlamda Britanya’da yaşayan Aleviler, Alevi Kültür Merkezleri ve Federasyon olarak bunun karşısındayız ve buna ‘hayır’ diyoruz. Bu oyuna gelmeyelim diyerek bu konuda tüm Alevi kurumlarını bir kez daha uyarmak istiyoruz.
Orada maaş alan ve devletin söylemlerini dile getiren ve memurluğunu yapan dedelerin kesinlikle Alevileri temsil etmediğini ve dede olmadıklarını burdan herkese duyarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bu projenin Alevilerin duygularını ve inançlarını istismar etmekten başka bir şey ifade etmediğini  kaydeden Erbil, “Kerbelayı bir mükafat gibi göstererek, Hacca götürmek onları Sünnileştirmekten başka birşey değildir. Bu oyuna gelmemek gerekiyor, gelmeyeceğiz” dedi.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12