AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Kızılelma dizisinin çekimlerinin durdurulmasını ve fragmanlarının yayından kaldırılmasını talep ediyoruz

10 Dec 2013

DİZİYE AİT FRAGMANLARIN YAYINDAN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, ‘Kızılelma’ dizisi ile ilgili olarak yaptıkları açıklamaya cevap veren TRT’nin adeta Alevi Düşmanlığı niteliğinde hareket ettiğini söyledi.

TRT1’de yayınlanmak üzere çekimleri yapılan ‘Kızılelma’ TV dizisinin Alevi değerlerine hakaret ettiğini ve bu nedenle kaldırılmasını ifade ettiklerini hatırlatan Erbil, “Bunun üzerine basında geniş yer alan bu açıklamaya bugün TRT karşı bir açıklama yaparak cevap vermiştir” dedi.

‘Kızılelma ya da benzeri hiçbir dizi ya da filmde Alevi değerlerinin itibarsızlaştırılmasına asla göz yummayacakalarını ifade eden Erbil, “Kızılelma’nın çekimlerinin durdurulmasını ve fragmanlarının yayından kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

TRT’nin, film henüz çekilirken, bu filmin olmayan montajını kim izlemiştir?şeklindeki sorusuna Erbil soruyla cevap verdi. “TRT yöneticileri haftalardır TRT ve internet sayfalarında yayınlanan ‘Kızılelma’ dizisinin fragmanlarını izlemişmidir, izlemediyse neden yayınlanmasına izin verilmiştir?”

‘TRT’nin bugüne kadar Alevi vatandaşlarımızı tek bir saniye yayınla incittiği vaki değildir’ şeklinde açıklama yaptığını ifade eden Erbil, “TRT yetkilileri fragmandaki müziğin ve zülfikar söyleminin anlamını biliyormu biliyorsa bu karşı açıklamayı hangi düşünceyle yapmıştır bilmiyorsa öğrendiğinde düşüncesi ne olacaktır?” diye sordu.

TRT’nin açıkça vatandaşlar arasında ayrımcılık yaptığını ifade eden Erbil, “TRT eşit davranmamaktadır. Basın açıklamamıza yaptığı karşı açıklamada bunu açıkça ortaya koymuştur. TRT Alevilere sadaka verir gibi ‘Muharrem Ayı programı yaptık’ derken ne demek istemiştir?” dedi.

TRT’nin sözde Alevilere yaptığı iyiliği dakika altına aldığını kaydeden Erbil, şunları söyledi: “O zaman soruyoruz... Murarrem Ayı’nda yaptığı programlara kaç ilahiyatçı almıştır? Alevi örgütlerinden ya da Alevi inanç önderleri olan dede, ana, baba konuk almışmıdır? 80 saatlik dedikleri zaman dilimi hangi Muharrem’de yayın yapmıştır? Buna karşın TRT Ramazan’da kaç saat yayın yaptı? TRT kurulduğundan beri Ramazan Ayı’nda kaç saat yayın yapmıştır, Muharrem Ayı’nda kaç saat yayın yapmıştır?

Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1658