AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Cemevi yeni yöneticilerini seçti

28 Jan 2014

 
“Aleviler isterse herşeyi başarır, şu hayatta aşılamayacak engel yoktur’
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı Erbil
 
Cemevi yeni yöneticilerini seçti

 

 Londra’nın köklü sivil toplum örgütlerinden İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, 18. Olağan Genel Kurul Toplantısını başarıyla gerçekleştirdi.
 
26 Ocak 2014 Pazar günü Kuzey Londra’da Edmonton bölgesinde bulunan Kervan Düğün Salonu’nda düzenlenen genel kurula Cemevi üyeleri büyük ilgi gösterdi. Toplantı, Saat 13.00 sıralarında  Mehmet Turan Dede’nin gülbangı ve Cemevi’nin semah ekibinin performansıyla başladı. 
Genel kurulda öncelikle Divan Kurulu oluşturuldu. Divana, Hüseyin Kaplan, Lale Yurtsever, Deniz Doğrusöz ve Eylem Yörük seçilirken, Yaşar İsmailoğlu da gözlemci sıfatıyla divandaki yerini aldı. 
 
Divanın oluşturulmasından sonra 17’nci dönem adına Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil faaliyet raporunu okudu.
 
Dönem içinde Cemevi’nin yaptığı çalışmalar ve faaliyetlerle ilgili konukları ve üyeleri bilgilendiren Erbil, 37 sayfalık olarak hazırlanan 2013-14 yıllarına ait önemli başlıkları üyelerle paylaştı.
 
Enfield North bölgesi İşçi Partisi Milletvekili adayı Joan Ryan,  İşçi Partisi Edmontton Milletvekili Andy Love ve Enfield Belediyesi İşçi Partili belediye meclis üyesi Ahmet Karahasan’nın da katıldığı genel kurul toplantısında konuşan İsrafil Erbil, Cemevi olarak yaklaşık iki yılı mahkemelerde geçirdiklerini ifade ederek, “Bu dört yılda gördük ki, Aleviler isterse bir bütün olurlarsa aşılamayacak engel yoktur” dedi.
 
Erbil, “Çocuklarımız bu ülkede Alevi bilinci ile yetiştirilirse ve akademik olarak bir yerlere gelirlerse o birikimlerini Alevilikle buluştururlarsa ne kadar büyük bir engelleri aşabilceğimizi gördük” diye konuştu.
 
 
ALEVİLİK GERİCİLİK DEĞİLDİR
 
Aşure’nin Alevi kültürünün zenginliğini ifade ettiğini kaydeden Erbil sözlerini şöyle sürdürdü: Alevilik temel kimliğimizdir.  Alevilik asla gericilik değildir. Alevilik araştırılırsa, paylaşımcı, eşiklikçi yanı, her sınıftan insana bir bakma yanı açıkça görülecektir. Ayrıca Aleviliği bir mezhebe ve bir kültüre sığdırmak imkansız Alevilik bunların hepsini aşar” dedi. 
 
YENİ TÜZÜK ÇALIŞMASI
 
Konuşmasında Cemevi’nin yeni bir tüzüğe ihtiyacının olduğunu ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden İsrafil Erbil, “Bu yeni tüzüğümüzü onalayıp, Charity Commission’a göndermek istiyoruz. Bu çatı altında sadece ve sadece Alevi kimliği, Alevi geleceği, Alevi değerlerinin yaşayabiliceği bir tüzük oluşturmaya çalıştık. Binalarımızın Cemevi çatısı altında  kişilere değil, sadece Cemevi kurumuna ve yöneticilerine kotrolünde olacağı bir bir tüzük oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.
 
ALEVİLİK DERSLERİ
 
Kuzey Londra’daki bazı okullarda verilmeye başlanan Alevilik derslerinin çok önemli olduğuna değinen Erbil, “24 Ekim 2013 tarihinde İngiltere Eğitim Müfettişleri, danışmanları ve uzmanları bir gün boyunca Cemevi’nde Alevilikle ilgili bilgi  aldılar. İngiltere Eğitim departmanından yetkililer,  Aleviliğin tüm Britanya’da ilk ve orta okullarda öğretilmesi konusunda gereğinin yapılması için çalışacaklarını dile getirdiler” dedi.
 
Erbil konuşması esnasında, Cemevi’nin kadın, gençlik, eğitim ve birçok alanında önemli faaliyetler ve çalışmalar yürüten kişilere de söz hakkı verdi.
 
Yapılan konuşmaların ardından mali ve faaliyet raporları okunup aklandı. Genel kurulun son bölümünde de seçimlere gidildi. Ardından yönetim, denetim ve disiplin kurulu adayları için seçimler yapıldı.
 
Yapılan seçimler sonucu yeni yönetim şu isimlerden oluştu: Yaşar Demiralay, Hüseyin Üzüm, Tuğay Hurman,  Tuğba Özcivan, Hakan Bakır, İbrahim Mayıl, Aynur Çelik, Haydar Ülüş, Şükrü Taşçı, Mustafa Sivas, Nülifer Çivi, Haydar Şal, Mehmet İldeş, Kadir Yörük, Hatice Topal, Ali Kösele, Mehmet Gül, Ruhi Altun, Türkan Arslan Elif Tümay, Duran Yengil, Baykal Sürük, Besime Has, Ayşegül Saygılı.
 
Denetleme Kurulu: İbrahim Doğan, Hüseyin Keskin, Mustafa Demir, Cumali İnce, İsmet Karakuş.
Disiplin Kurulu: Nesimi Erbil, Mustafa Yirik, Kemal Kaya, Cemal yüce ve Akif Yüksel. 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
13