AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

-BRİTANYA ALEVİ GENÇLİK FEDERASYONU KURULUYOR

20 May 2014

-BRİTANYA ALEVİ GENÇLİK FEDERASYONU KURULUYOR
 
Britanya’da yaşayan Alevi gençler, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu çalışmalarını yürütecek olan kurucu meclisi oluşturdu.
 
 
İskoçya'nın Glasgow şehrinde yapılan bir toplantıdaKurucu Meclis adına bir konuşma yapan Cebrail Özer,  “Tüm gençlerimizi kendi kimliğine sahip çıkmaya ve bu kurumsal çalışmaya destek vermeye bekliyoruz” dedi.
 
Aylık federasyon çalışmaları için Glasgow’da bulunan BAF Başkanı İsrafil Erbil de konuya ilişkin bir değerlendirme yaptı.  Erbil, “Gençlerin örgütlenmesini BAF olarak destekliyor ve kendi kimliklerine sahip çıkmalarını çok onurlu bir davranış olarak görüyoruz” dedi.
 
Başkan Erbil şunları söyledi: “Gelecek kaygısını ortadan kaldıran geleceğe umutla bakan bir gençlik oluşturmak bugünün gençleri ve büyüklerinin birlikte çalışmasıyla olacaktır. Gençlerimiz cesaretli, girişimci, özgür ve bilinçli olduğu kadar kendi değerleriylede barışık olmasını başaracaktır”
 
Britanya Alevi Gençlik Federasyonu Kurucu Meclisi toplantıda bir de bildiri yayınladı.
 
Bildiride, “Britanya’da yaşayan Aleviler olarak birlikte sorunlarımıza çareler aramaya başladığımızda birçok sorunumuzun daha kolay çözülebileceğini görüyoruz. Birlikte olmak sadece sorunlarımızı çözme konusunda değil aynı zamanda akademik, ekonomik, teknoloji ve siyasi alanlarda da Alevi toplumunun daha görünür ve diğer toplumlarca fark edilir olmasınıda sağlamaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
Britanya’da yaklaşık 250 ile 300 bin arasında Alevi nüfusunuyaşamakta olduğu ifade edilen bildiride, “Nüfus yoğunluğu İngiltere’nin başkenti Londra’da olmasına rağmen, İskoçya, Galler, İrlanda ve İngiltere’nin tamamında Aleviler vardır. Britanya’da onbir Alevi kültür merkezi ve Alevilere ait onlarca köy ve yöre dernekleri faaliyet yürütmektedir. Bu kurumlarımızda gençlere, çocuklara yönelik eğitim, kültür, sanat programları uygulanmakta ve özellikle Alevi öğretisi, Alevi inanç değerlerinin yaşatılması amaçlanmaktadır. Amaç aynı ya da benzer olsada kurumlarımızda farklı öğretim yöntemleri ve programları uygulanmaktadır” denildi.
 
Bildiride şu görüşlere yer verildi: “Her anne, babanın iyi bir evlat yetiştirme arzusu olduğu gibi, tüm kurumlarımızında iyi bir gençlik örgütleme arzusu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle geleceğimize dair kaygılarımızı en aza indirmek ve gençlik sorunlarımıza birlikte çareler aramak için, güçlü bir gençlik kurumuna ihtiyaç vardır. BAGF girişimi, Britanya’da faaliyet yürüten Alevi kurumlarımızın amaçlarıyla örtüşmekte, içerik  ve hedefleri bakımından da önemli bir paralellik oluşturmaktadır.Başarılı gençlerimizin rol model olarak görev yaptığı, akademik, ekonomik, kültür, sanat ve inanç değerlerinin bütünleştiği, harman olduğu, geçtiğimiz yüzyıllarda Alevi Dergahlarında olduğu gibi, bir sonraki nesillere rehberlik yapabilecek önderlerin yetiştirildiği, üniversiteler ve okullar gibi çalışacak bir gençlik kurumunun oluşturulması hayati önem taşımaktadır” 
 
Kurucu meclisin bildirisi şöyle: “Alevi kimliği ve Yol’unun bilinci ile yoğrulan gençler, üniversiteler ülkesi Britanya’nın dört bir yanındaki üniversitelerde örgütlenecek ve üniversitelerde kürsü talep edecektir. Britanya siyaseti, teknolojisi ve ekonomisinde yer alacak olan gelecek nesiller aynı zamanda köklerimizin bağlı olduğu Türkiye siyaseti, teknolojisi ve ekonomisinde de söz sahibi olacaktır.
 
Britanya’da yaşayan birinci nesil büyüklerimiz bu ülkede yaşayan gençlerin sorunlarını ve çözümlerini gençler kadar bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Afrika Atasözünde olan ‘yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık’ özdeyişinde olduğu gibi gelecek, büyüklerden çok gençlerin ve çocukların sorunudur. Bir olalım, iri olalım, diri olalım şiarı tarihsel olarak ve günümüzde de önemini korumaktadır. Bazen yetişkinlerin gençlere örnek olduğu, bazende gençlerin yetişkinlere ve çocuklara örnek olduğu, aynen YOL’umuzda olan ‘çocuklarınızı çağınıza göre yetiştirin’ sözüyle yaşatılan bir gençlik kurumu güçlü bir beraberlik ve toplum bilinci oluşturacaktır.
 
Kurumlarımızın gençlik temsilcilerini bu birliği oluşturmaya davet ediyoruz. Kurucu mecliste yer almalarını ve tüzük çalışmaları başta olmak üzere tüm hazırlıkları birlikte yaparak en güçlü 1. Olağan kongremize hazırlanmayı hedefliyoruz. Tüm gençlerimizi sahip oldukları bölgesel ve siyasal farklılıklardan bağımsız olarak Alevi öğretisi rehberliğinde oluşacak bir gençlik birliği için bir, iri ve diri olmaya çağırıyoruz”
 
Kurucu Meclis Üyeleri
 
Cebrail Özer
Dilan Eroğlu
Eda Uzum
Gamze Demir
Erbil Erbil
Caner Gurgur
Elvan Asutay
Ali Icboyun
Burcu guldede
Burak gunduz
Ergun Aslan 
Umut Kulluk 
Pinar Aksu 
Dilara kaya
Ozgur Dirik 
Erdal Pehlivan 
Mehmetcan yalcin
Ozan kahraman
Fikret Egilmez 
Mustafa Tatar 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
18