AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLİ MARY HONEYBALL VE AP MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN SEB DANCE BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU’NU ZİYARET ETTİLER

20 May 2014

-AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLİ MARY HONEYBALL VE AP MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN SEB DANCE BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU’NU ZİYARET ETTİLER
 
-BAŞKAN ERBİL: BİZLER MİSAFİR DEĞİLİZ, KENDİ GELENEK VE İNANÇLARINDAN KOPMADAN AMA BU ÜLKENİN BİR PARÇASI OLARAK YAŞAMAK İSTİYORUZ.
 
22 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi, İngiltere İşçi Partisi AP milletvekili Mary Honeyball ve AP milletvekili adaylarından Seb Dance, Britanya Alevi Federasyonu’nu ziyaret etti.

 
 
Çarşamba günü BAF Başkanı İsrafil Erbil ve yönetim kurulunu ziyaret eden politikacılara, Britanya da yaşayan Aleviler ve Alevilik hakkında bilgi verdi.
Ziyarette bir konuşma yapan Erbil,  “Aleviler olarak dil din ırk cinsiyet farkı gözetmeyen ve her insanı aynı nazarla gören bir halkız” dedi.
 
Aleviler’in, Britanya’nın dört bir yanında eşit vatandaş olarak yaşamak istediklerini ifade eden Erbil, “Bizler misafir değiliz, kendi gelenek ve inançlarından kopmadan ama bu ülkenin bir parçası olarak yaşamak istiyoruz. İkinci nesil çocuklarımız Britanya’nın tüm üniversitelerinde eğitim almaktalar. Onların birinci nesillerin yaşadıkları zorlukları yaşamalarını istemiyoruz” diye konuştu.
 
Erbil sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimde, sosyal alanlarda, sendikal faaliyetlerde ve resmi kurumlarda hiçbir ayrımcılık gözetilmeden ve Alevi kimliğimizle yaşasınlar istiyoruz. Britanya da kısmen demokrat ya da iyi koşullarda yaşıyor olmamız özgür olduğumuz anlamına gelmez.
 
 
Dünya da tek bir Alevi bile kendi kimliği ile yaşamadığı sürece bizim özgürlüğümüzün bir anlamı yoktur. Bu nedenle Avrupa Parlamentosu’nda Alevilerin Avrupa’daki ve Türkiye’deki hak ihlalleri dile getirilmelidir ve çareler aranmalıdır. Alevilik dünya insanının barışık olmasına katkı sunacak en önemli Yol’lardan biridir ve bu nedenle her insanın Alevilikle tanışması önemlidir”
 
Milletvekilleri, Alevilik ve Alevilerin sorunları ve Alevi hak ihlalleri hakkında edindikleri bilgileri gerek İngiltere gerekse Avrupa Parlamentolarında dile getireceklerini söylediler.
 
Ziyaret sırasında BAF yöneticileri Kaya Demirçivi, Ali Ülger, İsmail İncedal, Özlem Sahin ve İşçi partisi Enfield Bölge Belediye Meclis Adayları Adeline Kepez, Suna Hurman ve Haydar Ülüş’te  hazır bulundular.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11