AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

BASINA VE KAMUOYUNA

09 Oct 2014


 
      
            
8.10.2014
Daha Allah ile cihan yok iken, Biz anı var edip ilan eyledik, Hakk'a hiçbir layık mekan yok iken, Hanemize aldık mihman eyledik
 
Daha dün Gezi’de yitirdiğimiz çocuklarımızın ve daha sonra çeteler tarafından katledilen Ezidi’lerin, Kürtler’in, Aleviler’in ve Türkmenler’in acısı henüz tazeyken, yine onlarca canımız toprağa düştü. Devirleri daim ve ışık içinde olsunlar. Hakk’a yürüyen Canların yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Allah adına katliam yapanlara destek veren AKP, yanlış yolda ilerlemeye ve kendisi dışında herkesi ve heryeri yok etmeye devam ediyor.
Ülkemizde ve Dünyada, daha güzel günler olsun hayali kurduğumuz bu zaman diliminde, tüm umutlarımız yerini umutsuzluğa bırakmıştır.
İnsanoğlu’nun yanlış ellerde nasıl şekillenebileciğini daha önceki bazı siyasetçi, rejim sahipleri ve nükleer silahları üretenlerden biliyoruz. Yakın zaman içinde bunlara ek olarak insan kafası kesen ve çocuk yakanların da yetiştirildiğini gördük. Tekelci burjuvazi’nin kar amaçlı ürettiği silahlar canlı cansız tüm varlıkları tehdit ederken, din uğruna yetiştirilen insanların da tüm insanlığı tehdit ettiğine şahit oluyoruz. Aklın ve vicdanın uyum içinde olmadığı zaman, insanoğlu’nun nasıl bir yaratığa dönüşebildiğini gördük, yaşadık ve yaşıyoruz.
Yüzyıllar önce Hünkar Bektaş Veli, akıl ile vicdanın önemini insanlığa anlatabilmek için kucağında aslan ile ceylanı bir arada tutarak, yaşamın kutsallığını anlatmıştır. Zayıf olanla güçlü olanın eşit hayat hakkı olduğu mesajını vermiştir.
Bir asır önce, Hallac-ı Mansur ‘Enel Hakk’ diyerek insanoğlu’nun kendi yetenekleri ışığında insan ve evren ilişkisini kurması gerektiğini söylemiştir. Bu nedenle, din ile insanlığı yönetmek isteyenler Mansur’un kafasını kesmiştir.
Yirminci yüzyıl’ın sonlarında Edip Harabi ‘Daha Allah ile cihan yok iken, Biz anı var edip ilan eyledik, Hakk'a hiçbir layık mekan yok iken, Hanemize aldık mihman eyledik’ diyerek, insanoğlu’nun kendi bilinci ve aklı ile hareket etmesi gerektiğini ve kendisinden gayrı kişi ya da mekanlarda bir beklentisinin olmamasına dikkat çekmiştir.
Günümüz  ozanlarından İbreti ise ‘İnsanlıktan başka olmazdı cennet, Yok Olurdu İsa, Musa, Muhammet, Kalkardı dünyada mezhep, tarikat, Dinlerin bağını çözer giderdim’ diyerek, insan kimliğinin tüm inanç ve etnik kimliklerden daha önemli ve ortak değer olduğunu anlatmıştır.
Zaman, akıl ve vicdan sahibi olma zamanıdır.
Zaman tüm haksızlıklara ve zulme karşı birlik olma zamanıdır.
Britanya Alevi Federasyonu
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
273