AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

BRITANYA DEMOKRATİK GÜÇ BİRLİĞİ GEZİ ŞEHİTLERİNİ 1.YILINDA ANDI

06 Jun 2014

BRITANYA DEMOKRATİK GÜÇ BİRLİĞİ GEZİ ŞEHİTLERİNİ 1.YILINDA ANDI
 
 
Britanyanın önde gelen kitlesel demokratik kurumları Lee Walley parkında bulunan Gezi şehitleri fidanlığında bir anma gerçekleştirdi. Anma etkinliğinde kurum temsilcileride bire konuşma yaptı. Britanya Demokratik Güç birliği adına Kırkısrak derneği yöneticilerinden Ahmet Güven tarafından okunan basın bildirisinde Gezi direnişinin Türkiyede ki yok sayılan, asimile edilmek istenen, dillerinden kültürlerinden yasaklanan, emekleri sömürülen çevrelerce desteklenen ve bu sistemin sömürücü anlayış AKP nin faşizan tutumları devam ettiği sürece bu çevrelerin direnişlerinin devam edeceği vurgulandı.
Gikder Yönetim Kurulundan  Helin hanım “Gezi direnişinde kaybettiğimiz çocuklar kendilerine özel bir mesele için değil toplumsal bir dava için katledildiler. Bugün hala değişen bir şey yok, mücadele devam ediyor” diye konuştu
Daymer başkanı Ahmet Sezgin ,Türkiye de işçi sınıfının halen sömürüldüğünü söyleyerek “dil, kültür ve inançlar yasak, şu an ki hükümette açık görüyoruz. Daha dün Soma da insanlar katledilldiler. Bu nedenle Gezi direnişi önemliydi, devam ettirilmelidir” dedi.
 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil “Gezi direnişinde kaybettiğimiz çocuklarımızın cenazeleri Cemevinde kaldırıldı. Başta şehitlerimiz olmak üzere Aleviler yoğun olarak Gezi direnişine destek verdiler. Bu destek tüm ezilenlerin, yok sayılanların talepleri için sokaklardalardı. Bugün halen Alevilik yasak, kendi ülkemizde yok sayılmak isteniliyor. Başbakan yardımcısı tarafından geçen hafta Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmediği söyleniliyorsa Alevilerin direnmemesi söz konusu olamaz. Aleviler açısından diğer hükümet dönemlerinde olduğu gibi değişen birşey olmadı. Bugüne kadar tüm devlet yöneticileri Aleviler söz konusu olduğunda düşünce anlayışları açısından bugünkü iktirdan farkları yoktur. Bu nedenle tüm ezilenlerle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Daha sonra tüm grupların getirdiği lokmalar birlikte paylaşıldı ve Gezi şehitleri fidanlığı ziyaret edilerek etkinşiğe son verildi.  Ayrıca London gezi platformundanda insanlar katıldılar.
 
 
 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11