AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Hay Way Zaman Belgesel Filmi İngiltere Parlamentosunda Gösterildi.

10 Mar 2015

BAF - Dersim Soykırımı Uluslararası Platformlarda Konuşulmalı!
Hay Way Zaman Belgesel Filmi İngiltere Parlamentosunda Gösterildi.
2 Mart 2015 Pazartesi akşamı, Britanya Alevi Federasyonu ev sahipliğinde yapılan etkinlik, İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Siobhain Mcdonagh  tarafından Parlamentoya taşındı. Etkinlikte, önceki milletvekili Joan Ryan, yönetmen Nezahat Gündoğan ve yapımcı Kazım Gündoğan da hazır bulundu.
2 Mart akşamı Parlamento binasında yapılan gösterime, filmin yönetmeni Nezahat Gündoğan, yapımcısı Kazım Gündoğan, BAF Başkanı İsrafil Erbil, siyasetçi Joan Ryan ile birlikte çok sayıda izleyici katıldı. Gösterim Britanya Alevi Federasyonu tarafından organize edildi. Filmin gösteriminden sonra yapılan konuşmalarda Dêrsim Soykırımı ile ilgili yüzleşmenin ve tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmasına vurgu yapıldı.
Gösterimin ardından konuşan Kazım Gündoğan, “Son on yıldır Dêrsim Soykırımı üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu Soykırım’ın ortaya çıkarılması ve bununla yüzleşilmesi meselesi sadece Dêrsimlilerin değil insanlığın ortak meselesidir” dedi.
Gündoğan ayrıca filmin İngiliz Parlamentosu’nda gösterilmesini önemli bulduğunu belirterek şöyle konuştu: “1940’lar dünyasında İngilizlerin bölgedeki mevcudiyetinden kaynaklı Dêrsim meselesinde bilgilerinin olduğunu ve İngiliz arşivlerinde bu konuyla ilgili önemli belgelerin olduğunu düşünüyoruz. Bu gösterimin belgelerin açığa çıkarılmasına yardımcı olacağını ve Dêrsim Soykırımı’nın daha geniş kitleler içerisinde tartışılmaya başlanacağına vesile olacağını düşünüyoruz.”
Filmin yönetmeni Nezahat Gündoğan ise, “Bu büyük suçun, yaşanan büyük vahşetin insanlık vicdanında yer bulması çok önemli. Bu gösteriminde buna hizmet edeceğini düşünüyoruz” dedi.
 
Soykırım demek çok önemli
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ise Ermeni Soykırımı, yüzüncü yılına yaklaşırken, Dêrsim’de yaşananların  soykırım olduğunu söylemek, katillerin peşini bırakmayacağımızı söylemek çok önemli. Bizim bu yönlü mücadelemiz devam edecektir” dedi.
Dêrsim Katliamı’nda ailesi öldürülen ve yaralanan ağabeyi ile birlikte yollara düşen Emoş Gülver, bu zorlu yolculuk sırasında ağabeyini de kaybeder. Artık tek başınadır ve sahip olduğu dil, inanç ve kültürden çok uzakta başka bir hayata başlamak zorunda bırakılır. Aradan 74 sene geçtikten sonra köklerini arama ve belleğindeki anıları hatırlama zamanı gelir. Onu hiç yalnız bırakmayan kızı Serpil ile birlikte yola çıkan Emoş Gülver, kökleri ve çok uzun zaman önce kaybettiği kimi aile fertleriyle yeniden buluşacaktır... Emoş Gülver’in dokunaklı hikayesinin yanı sıra o tarihte Dêrsim’de bulunan bazı askerlerin de itiraf ve yüzleşme hikayelerini de izleyiciyle buluşturan film Dersim soykırımına ışık tutuyor.
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
10