AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

DÜNYADAKİ BÜTÜN ALEVİLER ORTAK HAREKET EDECEK’

09 Dec 2014

‘DÜNYADAKİ BÜTÜN ALEVİLER ORTAK HAREKET EDECEK’
 
Turgut Öker; En önemli hedefimiz; Alevi örgütlerini, dünyanın neresinde olursa olsun bir araya getirerek, tek bir çatı altında hareket etmelerini sağlayabilmektir.
 

İngiltere’nin en büyük Türkiyeli sivil toplum örgütlenmesi olan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi,  “Suriye Direnişi Türkiye ve Avrupa’daki Alevi Kurumlarının Bakış Açısı” konulu bir panel gerçekleştirdi.
 
  
7 Aralık Pazar günü Dalston’daki Cemevi binasında düzenlenen panele Cemevi üyeleri ilgi gösterdi.  Cemevi konferans salonunda saat 13.00 sıralarında başlayan toplantının açılış konuşmasını İAKM-Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay yaptı.
 
Demiralay, Ortadoğu’da acımasız bir savaşın yaşandığını ve bu savaşta en çok Alevilerin hedef alındığını dile getirdi.   Cemevi olarak uzun süredir böylesine kapsamlı bir konferans gerçekleştirmediklerini ifade eden Cemevi Başkanı, toplantıya konuşmacı olarak katılan Alevi kurum önderlerinin bu vesileyle verecekleri mesajların önemli olduğunu söyledi.
 
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından söz alan Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyon Başkanı Turgut Öker’e söz vedildi.  Konuşmasında Avrupa’daki Alevi örgütlenmesine değinen Öker,  “20 yıl nhçe burada sadece bir Cemevi vardı. Bugün Britanya’daki Cemevi sayısını 13’ü bulmuş durumda. Bu son derece büyük bir başarı” diye konuştu.
 
AVRUPA’DA 260 ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ VAR
 
Avrupa’daki Alevilerin hızla örgütlendiğini, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini kaydeden Turgut Öker sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bugün Avrupa çapında Konfederasyonumuza bağlı 260’a yakın Cemevi ve Alevi Kültür Merkezi var. Bugün Avrupa’nın bütün büyük şehirlerinde artık Alevilerin inancını, yolunu, kültürünü yaşayabileceği, acısında ve tatlısında birarada olabileceği Cemevileri bulunmaktadır. Ve bu süreçte hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir”
 

 
Öker konuşmasında Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyon’nun Avrupa’daki çalışmalarına da değinerek, “Konfederasyon olarak  Avrupa’nın 14 ülkesinde federasyon çatısı altındayız. Hizmetlerimiz ve çalışmalarımız sadece Avrupa ile sınırlı değil, kaderi Alevilerle ortak olan Şengal’deki Ezidiler için bir kampanya başlatmıştık. Bu kampanya kapsamında 250 bin lira para yardımında bulunduk. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır’a gidip Kobani’den gelen vatandaşlara da yardım elimize uzatacağız” diye konuştu.
 
21 Aralık’ta ise, Türkiye’nin Maraş iline gidip Maraş Katliamında hayatını kaybedenlerin anısına bir tören gerçekleştireceklerini ifade eden Öker, “Maraş’ın göbeğinde katliamda hayatını kaybedenler için 21 Aralık Pazar günü orada olacağız” dedi.
 
 
Alevilerin geleceğinin birlikten geçtiğini, birliğini kaybeden bir toplumun geleceğinin olamayacağını belirten Öker şunları söyledi:  “Sokaklar pusu ve tuzaklarla dolmuş.  Gençlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Onları en yakın Cemevine veya Alevi Kültür Merkezine götürelim. Alevilerin tek şansı var; yolunu da , birliğini de yaşamının tek yolu Aleviliğine sahip çıkması, birliğine sahip çıkması ve her koşulda bunu sürdürebilmesi”
 
‘ORTAK HAREKET ETME ZAMANI GELMİŞTİR’
 
Konuşmasında Suriye’deki çatışma ortamına da değinen Öker şunları söyledi: “Ortak değerlerimizi paylaşan insanlar dünyanın neresinde olursa olsunlar kendi kardeşimiz olduğunu düşünüyoruz. Sadece Suriye değil. Örneğin Arnavutluk ve Bosna’da yaklaşık 3 milyona yakın Bektaşi yaşıyor.  Konfederasyon olarak oradaki kardeşlerimizi ziyaret ettik. Önümüzdeki yıl çok büyük bir dergahın açılışı olacak ve bizler de orada olacağız.  Dünyanın her yerine savrulan Alevilerin artık birlikte ortak hareket etme zamanı gelmiştir”
 
 
 
Öker, “Biz Aleviler olarak Suriye toprakları üzerinde yaşanan katliamlara, tecavüzlere ve vahşete sesiz kalmadık ve kalmayacağız. Almanya’da yaşayan Suriyeli Alevilerin örgütlenmesi için harekete geçtik. Önümüzdeki günlerde Suriyeli kardeşlerimizin kuracağı federasyonu, konfederasyon çatısı altına almayı planlıyoruz” dedi.
 
FRANSA’DAKİ ELYSA SARAY KAPILARI ALEVİLERE AÇILDI
 
 AABK Genel Başkanı Turgut  Öker’in ardından söz alan Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ise, Alevilerin, artık Avrupa’da  görünür hale geldiklerini ifade ederek, son bir ayda Fransa’da üç Alevi Kültür Merkezi’nin açılışını yaptıklarını söyledi. 
 

 
Türkiye’de Alevilerle ilgili hep bir algı operasyonu hazırlandığını anlatan Kılıçkaya, “Muzlumlar hep bedele ödemeye devam ediyorlar” dedi. Konuşmasında Fransa Alevi Federasyonu’nun cumhurbaşkanlığı düzeyinde kabul gördüğünü kaydeden Kılıçkaya, “Fransa Alevileri olarak ilk kez cumhurbaşkanlığı düzeyinde Elyse Saray'ında kabul görmüş bulunduk” dedi.  
 
Toplantıya katılan Yol TV İcra Kurulu Başkanı Zeynel Özen ve Croydon Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Mahmut Aydoğan da birer konuşma yaptı. Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1660