AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

1’inci Britanya Kariyer Günü, Londra’da yapıldı.

22 Apr 2015

1’inci Britanya Kariyer Günü, Londra’da yapıldı. 

Uğur Boran, Erbil Erbil ve Esin Güneş’in girişimleri ile Britanya Alevi Gençlik Federasyonu tarafından organize edilen 1’inci Britanya Kariyer Günü, 19 Nisan’da Londra’da yapıldı.
 
Esin Güneş ve Ergin Erbil’in sunumunu üstlendiği etkinlikte, 2 yıl önce City Üniversite’si bünyesinde başladıkları çalışmalar ile Gençler’in geleceklerine Yön vermelerinde temel taşların atıldığı ifade edildi.
Yaşadığımız coğrafyada; gençlerin meslek olarak daha çok avukat, doktor ve öğretmen tercihinde bulunduklarını ifade eden Güneş, Ailelerin meslek seçiminde yeterli donanıma sahip olamadıkları için çocuklarına yardımcı olamadıkları, böyle bir boşluğun farkına vararak, ileriki yıllarda da devam edecek bir kariyer günü düzenleme kararı aldıklarını sözlerine ekledi. 

 
 
İngiltere Alevi kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Tugay Hurman, Gençler’in meslek Seçimlerinde dikkat etmesi gereken noktanın, toplumsal ve çevresel etkenlerden dolayı değilde, kendilerinin isteyerek ve yürekten severek yapacakları bir mesleği tercih etmeleri gerektiğini ifade etti.
Pilot olmaya karar verdiği zaman, kendisine yol gösterecek olan, bu meslek alanı
nda; kendisini bilgi ve birikimleri ile aydınlatacak bir kimsenin olmamasına rağmen, hedeflerine ulaşmada, hiç bir zaman yılmadığını, belirten Pilot Onur Taşçı, mesleği ve eğitim süreci ile ilgili bilgi verdi.
Hackney Belediye Meclis Üyesi, Jonathan McShane’in de yer aldığı kariyer günü etkinliğinde, Avukat Serpil Ersan, İngilizce konuşmasının ardından Türkçe olarak ta kısa bir konuşma yaptı. Ersan; Türkiye’de gördüğü eğitim sürecini ve yaşadığı mesleki deneyimlerinin yanısıra, mesleki süreçte Türkiye’de karşılaştığı zorluklara da değindi.
 
 
Serpil Ersan; neden avukat olduğunu şöyle ifade etti.
” 12 Eylül Askeri darbesinden sonra bir çok bölgede, kitaplar yasaklanmıştı, kütüphanelere gidiyorduk ama bulduğumuz kitaplar çok değişikti. Tesadüfen bulduğum “Geçemeyecekler” adlı bir dergi, ilgimi çekti. Bu dergi, İspanyol iç Savaşı’nı anlataktaydı ve merak ettim, Öğrenmek istedim.
Komünist, Sosyalist, Diktatörlük, kelimeleri ile ilk defa karşılaştığım bu dergiyi okuduktan sonra, Ezilenler ve Emekçilerden yana bir şeyler yapmak istedim ve bu nedenlerle Avukatlık mesleğini seçtim.”
Avukat Serpil Ersan, konuşmasında  ayrıca; Britanya’da yaşayan toplum içerisinde bayanların öncelikli hedefinin zengin birer eş bulmak olmaması gerektiğini, bayanların kendi ayakları üzerinde durmasının yaşamları açısından büyük önem taşıdığını belirtti.
 

İş ve kariyer dünyasında; toplumsal algı olarak kadınların arkasında eşlerinin olduğu, bayanların eşlerinden bağımsız olarak başarılı olamayacağı öngörüsünün son derece yanlış olduğunu söyleyen Ersan & Co yöneticisi, Avukat Serpil Ersan, sözlerine şu ifadeler ile devam etti.
“Başarılı olmanın asıl kaynağı sizin toplumdan ne aldığınız değil sizin topluma ne verdiğinizdir. Gerçekten de kariyerinizin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız belli bir yaştan sonra kendinize sormanız gereken şey de şu olacaktır. Ben; bu toplumdan ne aldımdan çok, Ben; bu topluma ne verdim olacaktır.  
 
Zaten sizin verdiğiniz şey sizin aldığınız şeylerden daha fazla olduysa, o zaman; onlar size daha fazla sahipleneceklerdir. Bu nedenle çok iyi okullara gidin çok iyi eğitimler görün, çok iyi kariyerler yapın, Çok zengin olun kelimelerinden ziyade, şunu söylemek istiyorum; sizi yetiştiren, kendinize güveninizi açığa çıkartan, sizi var eden bu topluma, siz ne vereceksiniz ? olacaktır.”
Mimarlık ve mühendislik alanlarında çalışmalar yürüten Hasan Diknme, 1983 yılında gelmiş olduğu İngiltere de, karşılaştığı zorlukları ve yaşam tecrübelerine dair fikirlerini paylaştı.
Başarılı olmak için gerekli olan ilk şeyin; plan yapmak olduğunu belirten Dikme, kariyer hedefinin belirlenmesinden sonra, o hedefe nasıl ulaşılacağının, neler yapılması gerektiğinin, karar verilmesi olduğunu sözlerine ekledi.
 
 
Gençler’in hedeflerine doğru ilerlerken, toplum gerçeklerinden kopmamaları gerektiğini, günlük yaşamlarından da eğitim yaşamlarından da keyif olmamaları gerektiğini söyledi.
Dikme, Zaman’ın önemli olduğunu, bu nedenle iyi kullanılması gerektiğini, hata yapmaktan korkulmamasını çünkü yapılan hatalardan dersler çıkarılması gerektiğini ve bu hatalardan sonra  motive olarak çalışacaklarını, hedeflerine ulaşmak için gerekli olan her şeyin kendilerine inanmaktan geçtiğini sözlerine ekledi.
Claims 4 Accident şirketinden sonra Advantage Avukatlık Şirketi’ni kurarak Kardeşleri Ali Osoy ve Fidan Osoy ile birlikte çalışmalarını yürüten Hüseyin Osoy, süreç içerisindeki tecrübelerini aktardı.
 
Kariyer Günü etkinliğinde, çalışmalarına bir kaç ay sonra açmayı planladıkları ve şu an hazırlıklarını tamamlamaya çalıştıkları Nill’s Mobilya mağazaları ile devam edeceklerini söyleyen Hüseyin Osoy, Konfor Mobilya’nın da temsilciliğini aldıklarını dile getirdi.
Britanya’nın en genç Belediye meclis üyelerinden olan Güven Doğan’ın da konuşma yaptığı 1’inci Britanya Gençlik Kariyer Günü toplantısı içecek ve yemek servisleri ile verilen aralar da gençler ve uzmanlar daha yakından sohbet etme imkanı buldu.
Kariyer gününün ikinci Bölümü’nde gençler mesleki hazırlık konularında Citizens UK’in de katkıları ile Oluşturulan workshoplar ile uzmanlardan bilgi alırken, kariyer Gününe destekte bulunan kurum ve yöneticilerinin yanısıra Uzmanların gözünden günün ve gelecek yılın kariyer günü Toplantısı’nın nasıl olacağına dair fikir alış verişinde bulunuldu. 

 Gençlerin geleceğinde; ailelerin ve Uzmanların; eğitim, kültür, sanat, toplumsal yaşam, sosyal ilişkiler ve bir çok konuda önemli rol üstlenmesi gerektiği vurgulanan toplantıda gençlerin hedeflerinin ailelerinin hayalleri değil, kendi belirledikleri, severek yapmak istedikleri meslekleri seçmeleri gerektikleri ve hayallerine ulaşmak için yılmadan mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı.
Ulus Grup; yöneticilerinden Haydar Ulus, 1’inci Britanya Kariyer Günü dolayısıyla Britanya Alevi Federasyonunun ve cemevlerinin sadece ibadet yapılan kurumlar veya Cenaze hizmetlerinin verildiği kurumlar olmadığını vurgulayarak, Gençler ve toplumsal  çalışmalarla çok geniş bir alanda hizmet vermeye çalıştıklarını bugünde bu çalışmanın örneklerinden birini görme imkanı bulduklarını aktardı.
Gençlere, hayal kurulmasının öğretilmesi gerekildiği, bunun için toplum içerisindeki kurumların ve yöneticilerin, uzmanların, imkanları doğrultusunda; gençlerin eğitim süreçlerine, yılın belirli dönemlerinde destekler sağlanması gerektiği ifade edildi.
Gençlerin çeşitli meslek gruplarından uzmanlara, Gelecekte seçmeyi düşündükleri meslekler ile ilgili sorular yöneltme fırsatı bulduğu, kariyer günü Ersan & Co avukatlık bürosu’nun Geleceğin inşaası için doğru ve etkili araçların olması gerektiği şüncesi ile hediye etmiş olduğu Laptop çekilişinin yapılması ile birlikte, 1’inci Britanya Kariyer Günü, tüm katılımcılara sertifika verilmesi ile son buldu.
Britanya Alevi Genclik Federasyonu
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
16