AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Britanya Alevi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Makedonya ve Arnavutluk Bektaşi Dergah’larını Ziyaret Etti.

10 Oct 2014

Britanya Alevi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Makedonya ve Arnavutluk Bektaşi Dergah’larını Ziyaret Etti. 
 

 
3-5 Ekim 2014 Tarihlerinde BAF ve AABK temsilcileri, Makedonya ve Arnavutluk’ta bulunan Harabati, Sarı Saltuk ve Skuje Bektaşi dergah’larını ziyaret ederek dünya Bektaşiler lideri, Baba Mondi ile bir araya geldiler.
Harabati Bektaşi Dergahı, 1538 yılından itibaren Bektaşi’lerin kutsal mekanı’dır.
AKP iktidarı döneminde  Makedonya ziyaretlerini sıklaştıran Recep Tayyip Erdoğan burada da Alevi düşmanlığını ‘ihmal etmeyerek’ selefilere Dergah’ı işgal ettirmiştir.
 Makedonya'nın kuzeybatısındaki Tetova kentinde bulunan Harabati Baba Dergahı harabe haldedir. 1527 yılında Hace Bektaş evlatlarından ve Postnişin olan Şah Kalender Çelebi, osmanlı tarafından katledildikten sonra Dergah’a Postnişin olarak Sersem Ali Paşa olarak da tanınan Server Ali Paşa atanmıştır. Daha sonra adını Sersem Ali Baba olarak değiştiren bu kişi tarafından 1538 yılında kurulan Dergah’ın özellikle türbelerin bulunduğu kısım yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dergah defalarca radikal islamcı selefiler tarafından saldırıya uğramış ve yakılmıştır. Dergahdaki meydan evi başta olmak üzere bazı yapılar yangınlardan zarar gördüğü için kullanılamıyor. Ayrıca binaların acilen onarıma ihtiyacı var. 

Baba Mondi’nin danışmanı Prof. Dr. Arben Sülejmani, Makedonya Hükümeti'nin Dergah’ta hiçbir tadilata izin vermediğini bildirdi. Dergah 2011 yılında Başbakan Recep T.Erdoğan tarafından da bizzat ziyaret edilmiş. RT Erdoğan ziyaretinden sonra daha da cesaretlenen selefiler Dergah’ın bir kısmını işgal ederek Cami’ye çevirmişler. Bu durum, Türkiye’deki Hace Bektaş Veli Dergah’ında görülen manzaranın aynısı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan BAF Başk İsrafil Erbil; ‘Üç günlük Makedonya  ziyaretimizde şahit olduğumuz; Alevi-Bektaşi’lerin konumu Türkiye’deki Alevi-Bektaşi’lerden farklı değil’ dedi.
Erbil;  ‘Bektaşi’ler, sosyal açıdan dışlanma, Dergah’ları’nın işgali, Devlet baskısı, yok sayılma, temsil hakkı’nın olmaması, Hıristiyan’lara ya da Müslüman’lara tanınan hakların yüzde bir’inin bile tanınmaması gibi birçok ayrımcılığa maruz kalmakta ve Makedonya’da Bektaşi olarak yaşamak istediğinizde tüm yurttaşlık koşulları olumsuz olarak değişmektedir’ diye konuştu.
 

Erbil açıklamasına şöyle devam etti; ‘Öncelikle, kutsal mekanların Bektaşi’lere iade edilmesi ve tadilatlarının yapılmasına izin verilmesi gerekiyor. Bu nedenle  4 Temmuz 2014 tarihinde Hace Bektaş Dergah’ında başlatılan ‘Dergah’ına Sahip Çık’ mücadelesi çerçevesinde Makedonya’da da yapılması gereken bir dizi çalışma yapmak gerekiyor. Alevi örgütleri olarak bu kararı aldık. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne davayı taşıyarak  mücadeleyi hukuk zemininde sürdüreceğiz’ dedi.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1657