AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

ATLASJET VE KTHY MAĞDURLARI, LUTON HAVAALANI’NDA ATLASJET’İN UÇUŞLARINI PROTESTO ETTİ

20 May 2014

ATLASJET VE KTHY MAĞDURLARI, LUTON HAVAALANI’NDA ATLASJET’İN UÇUŞLARINI PROTESTO ETTİ
 
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Londra Luton Havalimanı’na ilk seferini gerçekleştiren  Atlasjet, Luton’da şok bir protesto ile karşılaştı.
 
2 Mayıs Cuma günü Luton Havaalanı’na giden bir grup Atlasjet ve KTHY mağdur yolcu,  şirketin yeniden Londra uçuşlarını başlatmasına sert tepki gösterdi.
 
Sloganlarla ve ellerindeki dövizlerle Atlasjet’i protesto eden grup,  ‘Atlasjet bizi mağdur etti başka yolcularıda kandırmasına izin vermeyeceğiz’, ‘Halkın parasını hırsızladınız önce onu ödeyin’, ‘3500 yolcu Atlasjet tarafından mağdur oldu’, ‘Paramızı istiyoruz’ ve  ‘hakkımızı yedirtmeyiz’ şeklinde dövizler açtı.   
 
Burada ayrıca, mağdurlar adın bir de basın açıklaması okundu.  İngilizce okunan ve ‘Atlasjet’i protesto ediyoruz’ diye başlayan bildiride binlerce insanın Atlasjet tarafından mağdur edildiği ve bu mağduriyetler giderilmeden Atlasjet uçuşlarını başlatır ise aynı hatanın tekrarlanacağı ifade edildi. 
 
Atlasjet’in mağdur ettiği yüzlerce yolcunun bulunduğu ve bu yolcuların mağduriyetinin halen giderilmeden ifade edilen açıklamada, “Atlasjet’in başka insanları da muğdur etmesine izin vermeyeceğiz. Bu konu ile ilgili dava çözülmemişken Atlasjet Londra’ya uçuş yapamaz” denildi.
 
Mağdurlar, mahkeme sonuçlanmadan ve mağduriyetler giderilmeden hiçbirşey olmamış gibi Atlasjet’in yeniden uçuşlarını başlatmasının kabul edilemez gelişme olarak değerlendirdiler.

 
Protesto gösterisine Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ve yöneticiler de katılarak mağdurlara destek verdi.
 
SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
 
22 Haziran 2010 tarihinde uçuşları durdurulan KTHY ile arasında bir anlaşma yaparak KTHY mağdur yolcularını taşımakla yükümlü olan Atlasjet yükümlülüğünü yerine getirmedi ve binlerce yolcu mağdur edilmişti.
 
Bunun üzerene Atlasjet ve KTHY’na karşı mağdur yolcular hukuk mücadelesi başlattı. Dava 5 Kasım 2012 tarihinde mağdurlar lehine sonuçlandı. İcra kurumu Atlasjet’in Stanstead Havaalanı’na inen uçağına geçici olarak el koydu.  Atlasjet Londra uçuşlarını durdurdu.
 
Mahkeme kararı sonrası mağdurları muhatap almaya başlayan Atlajet yetkilileri daha sonra mahkemeye itiraz etti. Mahkemenin talebi üzerine teminat yatırmak zorunda kalan Atlajet itiraz davasının görüleceği tarihi beklerken 2 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Luton Havaalanı’ndan tekrar uçuşlarını başlatacağını duyurdu.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11