AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi İskoçya’da toplumun hizmetine açıldı.

22 Apr 2015

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi İskoçya’da toplumun hizmetine açıldı.


 
Britanya Alevi Federasyonu bünyesinde faaliyet yürütmekte olan Edinburgh Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi bugün İskoçya’nın Edinburgh kentinde açıldı.
Önceki gün Britanya Alevi Federasyonuna üye Alevi Kültür Merkezlerinin yöneticileri yaklaşık 40 kişilik bir ekip ile İskoçya’nın Edinburgh kentine giderek, aylık federasyon toplantılarını gerçekleştirdi.
The Brunton Ladywellway Musselburgh EH21 6AA Adresinde saat 12’de başlayan açılış etkinliği, Alevilik inancında yola ışık tutan canlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
  
Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi açılışında, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Zekeriya Armut, Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Haydar Yılmaz, Nottingham Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Duran Aytaç, Doncaster Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Müslüm Dalkılıç, Sheffield Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına İsmail Aslan, Leicester Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Oruç Çoban, Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Ali Polat, Britanya Alevi Kadınlar Birliği adına Özlem Şahin, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu adına Eylem Akkaya, Glasgow Gençliği adına Dilara Kaya birer konuşma yaptı.
 

Britanya Alevi Federasyonu adına konuşma yapan İsrafil Erbil, Alevilerin birlik ve beraberlik içinde birlikte hareket etmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Britanya’da, özellikle ülkenin kuzey bölgesinde Alevilerin birlik içinde hareket ederek derneklerine sahip çıkmasının büyük bir onur ve gurur olduğunu sözlerine ekledi. Alevilerin kendi ülkelerinde baskılar altında olduğunu ancak Alevilere karşı yürütülen bu baskı ve sindirme politikalarının kabul edilemez olduğunu dile getirirken, yapılan çalışmalar için tüm canlara teşekkür etti.
Düzenlenen açılış etkinliğine, İskoçya Ulusal Parti belediye meclis üyesi John Williamson, Edinburgh T. C Baskonsolosu ve HDP temsilcileri başta olmak üzere yaklaşık 400’den fazla kişi katıldı.
Mehmet Yüksel Dede’nin Gülbang verdiği etkinlikte Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Zekeriya Armut emeği geçen tüm canlara teşekkür etti.
Britanya Alevi Kadınlar Birliği adına konuşan Özlem Şahin, kadınların toplum içerisindeki rolünün büyük önem taşıdığını, Kadın örgütlenmesinin toplumun her alanında ve her yerinde olduğu gibi Edinburg’ta da etkin bir şekilde olması gerektiğini söyledi.
Britanya Alevi Gençlik Federasyonu olarak Gençler’in yürüttüğü çalışmalar konusunda bilgi veren Eylem Akkaya, Gençlik Federasyonu olarak akademik alanlarda dahil olmak üzere toplumun her aşamasında, özellikle bugün Londra’da düzenlenen Kariyer Günü Etkinliği ile daha aktif ve duyarlı bir gençliğin söz sahibi olduğunu belirtti.
 
 
Seyit Atıcı’nın deyiş ve semahlarda Zakir’lik yaptığı açılışta Mehmet Yüksel Dede Gülbang verdi. Ergün Efe, Sevim Aslan ve İsmail Eren’in semah, halay ve türküler ile eşlik ettiği, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi açılışı hep beraber olarak seslendirilen “Gelin canlar bir olalım” gayr-ı resmi Alevilik Marşı’nın ardından dernek binasının kurdelasi kesilerek açılış tamamlandı.
Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi ile dayanışma içinde olacaklarını söylerken yeni açılan dernek binası’nda tüm federasyon üyeleri sohbet etti.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
14