AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

BAF BAŞKANI ERBİL: HIZIR İNANCI BİNLERCE YILDIR YAŞATILAN ALEVİ TOPLUMU İÇİN EN ZOR ANLARDA SIĞINILAN YARDIM İSTENEN BİR KUTSALDIR

11 Feb 2014

-HIZIR ORUCU, 13-14-15 ŞUBAT GÜNLERİNDE TUTULACAK
 
-BAF BAŞKANI ERBİL: HIZIR İNANCI BİNLERCE YILDIR YAŞATILAN ALEVİ TOPLUMU İÇİN EN ZOR ANLARDA SIĞINILAN YARDIM İSTENEN BİR KUTSALDIR
 
Alevilerin ibadet takviminde önemli bir yer tutan Hızır ibadeti ve bu ibadet bütünün içinde yer alan Hızır orucu, 13-14-15 Şubat tarihlerinde tutuluyor.
 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Alevi inancında hızır çok önemlidir. Hızır inancı binlerce yıldır yaşatılan Alevi toplumu için en zor anlarda sığınılan yardım istenen bir kutsaldır” dedi.
 
Erbil Hızır ibadetine ilişkin şu bilgileri verdi: “Günümüzde Hızır'ın karşılığının anlaşılması ve hayata uyarlanması çok önemlidir. Hızır insanın en çok ihtiyaç duyduğu anlarda yardım istediğimiz kutsal bir enerjidir. İhtiyacı olanlara yardım eli uzatmak derdini paylaşmak mutluluğuna ortak olmak yani başkalarına Hızır olmak sizin ihtiyacınız olduğunda da o kişilerin sizin Hızır'ınız olacağı demektir.
En el hak anlayışına sahip olan Alevi geleneği Tanrıyı özünde gören hak ademde adem hak'ta anlayışıyla Hızır'ıda kendinden gayri görmez ve iyi olan her can'ın hızırın temsilcisi ya da kendisi olduğunu bilir. Yardımına ulaşanla Bozatlı Hızır gibi yetiştin diyerek bunu söylemek ister aslında. Adına cemler yapılan oruçlar tutular çocuklara isimleri konular Hızır Ali'dir ademdir Hak'tır aynı zamanda umuttur gelecektir geçmiştir, iyiliktir yardımlaşmadır paylaşımdır” 
 
Hızır orucunun Alevi inanç ve geleneğindeki en önemli ibadetlerden biri olduğunu ve . Şubat ayında tutulduğunu ifade eden Erbil açıklamasında şunları kaydetti: “Şubat 13-14 ve 15 Hızır Oruçlarıdır. Şubat ikinci haftası Salı, Çarşamba ve Perşembe'ye denk gelecek şekilde oruçlar tutulur. Perşembe akşamı cem yapılır. Bu yıl 14 ve 23 Şubat tarihleri arasında Britanya Alevi Kültür merkezleri ve cemevlerinde Hızır cemleri yapılacaktır”
 
Erbil, “İlk defa Britanya'da bir kadın Ana tarafından yapılacak olan cemlerimize tüm canlar davetlidir. Cem tarihleri için merkez cemevi İAKM-Cemevini 0207 2416950 arayabilirler.
Tutulan tüm oruçlarımız kabul ola, Bozatlı hızır yar ve yardımcımız ola” dedi. 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1265