AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’de Cemevleri’ne Ayrımcılık Yapıldığını Onayladı.

04 Dec 2014


3/12/2014
-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’de Cemevleri’ne Ayrımcılık Yapıldığını Onayladı.
AIHM daha önce de kimliklerdeki inanç bölümünün boş bırakılmasına ve zorunlu din derslerinin Alevi çocuklarına verilmemesine  hükmetmişti. Son karar üzerine Başbakan Davutoğlu, bazı sözde Alevi kurumları ile görüşerek Alevi açılımı konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.
Son 30 yıldır örgütlenen Alevi toplumu olarak, sürekli ayrımcılığa uğradığımızı ve haklarımızın Devlet tarafından gasp edildiğini söylüyoruz. Kamuoyunda Alevi talepleri olarak bilinen talepler yıllardır dile getirilmiş olsada bir türlü adım atılmamıştır.
Gelinen aşama ise sanki Alevilerin tek derdi maddi yardımmış gibi, Dede’lere maaş ya da Cemevleri’nin giderlerinin karşılanması gibi gündemler yaratılmaktadır. Oysa demokratik Alevi kurumlarının talepleri içinde hiçbir zaman para istemek olmadı.
Alevi örgütleri uzun yıllardır laiklik iddiası olan Türkiye’de, Diyanet işlerinin olmaması gerektiğini, Alevi Dergah’larının Alevilere iade edilmesini, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, Alevi katliamları ile devletin yüzleşmesini ve eşit yurttaşlık hakkının sağlanmasını talep ettiler ve ediyoruz.
Britanya Alevi Federasyonu
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
16