AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

STK’LAR LONDRA’DA TÜRKİYE’NİN SAVAŞ POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİ

02 Apr 2014

  
 
-STK’LAR LONDRA’DA TÜRKİYE’NİN  SAVAŞ POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİ
 
-BAF BAŞKANI ERBİL: SEVGİ VE HOŞGÖRÜNÜN HAKİM OLMASI İÇİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE VERELİM

 
Londra’da biraraya gelen sivil toplum örgütleri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın aralaranda olduğu toplantının ses kaydının internete sızdırılmasıyla ortaya çıkan Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik savaş planlarını protesto etti.

  
Salı günü öğle saatlerinde Başbakanlık binası önünde toplanan, Britanya Alevi Federasyonu, Day-Mer, YÇKM ve Kürt Toplum Merkezi üyeleri, Türkiye’nin, Suriye politikalarını protesto eden bir gösteri düzenledi.
 
Gösteride bir açıklama yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil, “Ülkemizde insanları kutuplaştırarak zenginliklerini artırmayı, mevkilerini korumayı ve bunları sosyal medya gibi iletişim ağlarını kapatarak saklamayı düşünen devlet adamları deşifre olmuştur” dedi.
 
“Bu anlayış devam ederse Türkiye’de iç savaş dış savaş kapıdadır” diyen Erbil şunları söyledi: “Önemli olan hangi partinin iktidar olması değil, katliamcı, ayrımcı, zihniyetlerin yerine insana hizmet etmeyi amaçlayanların iktidar olmasıdır.
Ülkemizde yaşayan katılımcı demokrasiden yana olan tüm farklı kimliklere sesleniyoruz ; ‘hain tuzaklara gelmeyin, kışkırtmaları boşa çıkarın, sadece barış, sevgi ve hoşgörünün hakim olması için hep birlikte mücadele verelim’ Suriye’ye saldırmayı meşrulaştırmak isteyen Türkiye Devleti’nin, Reyhanlı, Cilvegöz, Ceylanpınar, Akçakale, Süleyman ŞahTürbesi faili olduğu açığa çıkmıştır”

 
 
Başkan Erbil açıklamasında şunları kaydetti: “04-10-2012 tarihli İakm ve Cemevi adına yaptığımız açıklamada ‘Uludere/Roboski'de kendi vatandaşını bombalayan zihniyetin, Akçakale'de de aynı aymazlığı yapmaması için hiçbir neden yoktur’ demiştik.
 
En son 26 Mart 2014 tarihli basın açıklamasında ise ‘Devlet, Asker ve Polis aklı insanı vurmaya devam ediyor’ demiştik. Bugün MİT tarafından doğrulanan bu tavır,sistemi korumak adına insana kıydığını itiraf etmiştir.
 
Suriye’de kirli savaş Türtkiye eliyle sürdürülmektedir. Suriye halklarını öldüren silahların MİT ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olduğu artık sır değildir. Türkiye bu suçu işlerken, İngiltere sessiz kalarak onaylamaktadır”
 Savaş karşıtı dövizlerin açıldığı ve sloganların atıldığı gösteriye katılan STK’lar, Suriye halklarının yanında olduklarını dile getirdiler.

 
 
Protestocular ayrıca, Suriye’de radikal çeteler tarafından Alevi, Kürt, Ermeni  ve Hristiyan yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen katliamları da nefretle kınadılar. 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
28