AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Britanya Alevi Federasyonu ve Qizilbaş Yayınevi’nin ortak çalışması ile hazırlanan ‘Alevi Çocuk Kitapları’ tanıtıldı.

30 May 2014

-BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU VE QIZILBAŞ YAYINEVİ TARAFINDAN İLKOKUL ÇOCUKLARINA YÖNELİK HAZIRLANAN “KAYGUSUZ ABDAL”, “CEM” VE “SEMAH”  ADLİ KİTAPLAR BRITISH LIBRARY’DE TANITILDI
 
 
BAF BAŞKANI ERBİL: ALEVİ ÇOCUKLARININ KENDİ KÜLTÜRLERİNİ VE İNANÇLARINI TANIMALARI VE ANLAMALARI İÇİN ONLARA YARDIMCI OLACAK KİTAPLAR HAZIRLIYORUZ
 
Britanya Alevi Federasyonu ve Qizilbaş Yayınevi’nin ortak çalışması ile hazırlanan ‘Alevi Çocuk Kitapları’ tanıtıldı.
 
Kitapların tanıtımı nedeniyle geçtiğimiz hafta British Library’de bir tanıtım resepsiyonu düzenlendi. İlginin yüksek olduğu tanıtıma, London Metropolitan, Westminster, Oxford ve City üniversiteleri temsilcileri ile Prince of Wales İlkokulu yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

 
 
Etkinlik Türkiye’den gelen Mehmet Turan Dede’nin Gülbanklarıyla ve çerağ uyandırmasıyla başladı. Bir kitabın ortasına yerleştirilen mum’u yakarak  açılış konuşmasını yapan Mehmet Turan Dede, Britanya Alevi Federasyonu ve Qizilbaş Yayınevi’nin çalışmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi ve başarılar diledi.
 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil de, Aleviler’in yüzyıllardır Anadolu’da egemenlerin inançsal, ekonomik ve politik baskılarına karşı kültürlerini, inançlarını gelenek ve değerlerini korumak için çok güçlü bir direnç geliştirmediklerini söyledi. 
 
Türkiye’de bugün hala Aleviler’in inançlarını, kültürlerini öğrenmesi ve yaşamasının engellindiğine değinen Erbil şunları söyledi: “Ama Aleviler kendi inançlarını ve kültürlerini yaşamaya ve çocuklarına öğretmeye devam ediyor Bu güzel ve onurlu direncin bir parçası olmak için yola çıktık.
Britanya’da başlatılan Alevilik dersleri sürecinde karşılaştığımız en önemli ihtiyaçlarımızdan birisi çocuklar için Aleviliği anlatan kitapların olmaması idi. Bu amaçla başladığımız çalışmalar geçtiğimiz üç yıl içinde gelişerek büyüdü. Alevi çocuklarının kendi kültürlerini-inançlarını tanımaları ve anlamaları için onlara yardımcı olacak kitaplar hazırlıyoruz. Çalışmalarımızı öğretmenlerimiz, pırlerimiz, Alevi kültürünü bilen ve yaşayan büyüklerimiz ve bu konuda çalışan akademisyenler, sanatçılar ve aydınlarla birlikte yürütüyoruz. Alevi inancının v
kültürünün temel motiflerini, Ulu ozanlarımızı ve inancımızın yapı taşlarını oluşturan değerlerimizi anlatacağız’’ 
 
Yazar Kemal Derin ise, “Alevi inancını geleceğe taşıyacak olan bu çalışmaların tanıtım resepsiyonuna katılmak için Türkiye’den geldim. Çünkü bu çalışmaları önemsiyor ve destekliyorum. Emeği geçen tüm canlara başta BAF yetkilileri ve olmak üzere teşekkür ederim” dedi.
 
İakm ve Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay ‘da, Alevi kültürü ve edebiyatı sözel olarak gelişmiş olduğu için yazılı kaynaklar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle bu çalışmalar değerlidir” diye konuştu. 
 
Britanya Alevi Federasyonu eğitim sorumlusu Zeynep Demir  işe düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Alevi çocuklarının kendi kültürlerini- inançlarını tanımaları, anlamaları için onlara yardımcı olacak hikaye kitaplarını öğretmenlerimiz, alevi kültürünü bilen yaşayan büyüklerimiz, ve bu konuda çalışan akademisyenler, aydınlarla birlikte yaratacağız”
 
Qizilbaş yayınevi yetkilisi Hasan Bölücek de kitaplarla ilgili şu bilgileri verdi:  “Alevi inancının, kültürünün önemli bölümlerini , Alevi inancının temel unsurlarını kısa, net ve çocukların anlayacağı bir dilde anlatarak ve resimleyerek kitaplarımızı oluşturacağız. Alevi kültürü ve inancını yaşayan Pırlerimiz- dedelerimiz ve Alevilik ile ilgili edebi, bilimsel çalışmalar yapan aydın- yazar ve çizerlerimizle birlikte hazırlayacağımız kitaplarımızın ilk üçü şu an  hazırlanmıştır.  Kaygusuz Abdal, Cem, Semah.  Bu kitapların ardından şu an planlanan, on hazırlıkları yapılan kitaplarımız ise, Eline, Diline, Beline Sahip Olmak, Pir Sultan Abdal, Nesimi, Borklüce Mustafa, Kerbela, Rıza Şehri, Sarı Saltuk, Hacı Bektaş Öğretisi”
 
Qizilbaş yayınevi yetkilisi Zafer Çoban da, “Kitaplarımızın bazılarının yazım ve illustrasyonlarını tanınmış yazar ve 
çizerlerle birlikte hazırlayacağız. Çalışmalarımız geniz bir ekip şeklinde gönüllülük temelinde devam ediyor.  Tüm kitaplarımız ve çalışmalarımızı QİZİLBAŞ yayınevi adı ile yayınlayacağız. British library de yapılan bu tanıtımla ilk üç kitabımızı çocuklarımızla buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.  
Prince of Wales İlkokulu Müdürü Julia Clark etkinlikte şunları söyledi: “‘Okulumuzda iki yıldır Alevilik dersleri başlatıldı. Tüm öğrencilerimiz için yararlı olduğunu düşündüğümüz Alevilik derslerinde kullanılacak İngilizce kaynakların yokluğunu giderecek olan bu çalışmaları destekliyoruz. Gana atasözü olan ‘okuyan çocuk, aydınlık yetişkin demektir’ sözünden de anlaşıldığı gibi bu kitaplar önemlidir ve emek veren tüm dostlara teşekkürler”
 
Doncaster Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi yöneticisi Müslüm Dalkılıç da,  “Alevi kültür merkezlerimizde verilen Alevilik bilgisi dersleri için bu çalışmalardan yararlanacağız. Sadece çocuklar değil büyüklerde faydalanacak” dedi.
Konuşmaların ardından etkinlik, Mehmet Turan Dede ve İsmet Karakuş’un seslendirdiği nefes ve deyişlerle son buldu.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12