AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Newport NATO’ya Hayır ve Barış Kampı

11 Sep 2014


 

 Britanya Alevi Federasyonu, olarak NATO Newport zirvesini ve zirveye katılmak için Galler’e gelen Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek için NATO karşıtı Barış Kampı’na katıldık.
3 Eylül 2014 Çarşamba günü Galler’in Newport şehrine giderek ‘Newport NATO’ya Hayır ve Barış Kampında yerimizi aldık.Yaklaşık 1 haftadır kurulu olan kampta farklı ülkelerden ve farklı politik görüşlerden onun üzerinde grup vardı.
Kamp alanına önce pankartlarımız ve dövizlerimiz asıldı.
Kamp’ta farklı şehirlerden gelmiş, Savaş karşıtı ve NATO ya hayır demek için orada buluşan yaklaşık iki yüz insan vardı. Pekçoğu Alevilik kelimesini ilk defa duyuyordu. Kampta bulunduğumuz süre boyunca sürekli olarak, Aleviliği, kültürümüzü, ülkemizde yaşananları insanlara anlattık.
Kampta en yoğun olan gruplar  ‘No to war coalition’,‘no Borders’, ‘anarchist network’, ‘Filistinle dayanışma grupları’ ‘politik tutsaklarla dayanışma grupları’ ‘red bloc’ ve iskoçya ya özgürlük gruplarıydı. Kamp’ta tam bir yardımlaşma ve dayanışma hakimdi.  Polisin ve izin almamış olan herhangi bir gazetecinin kampa girişi  alınan önlemlerle engellendi.
Sabahın erken saatlerinde ayakta olan katılımcılar Kamp’ın günlük programlarına katılmak üzere hazırlanıyor ve tüm işler görev dağılımı ile eksiksiz yerine getiriliyordu.
Ortak kamp mutfağı oluşturuldu ve birlikte yapılan yemekler paylaşıldı. Birçok aile  çocuklarıyla birlikte katılmıştı.
Kampın 2. Günü büyük yürüyüş sabah saat 11’de başladı. Basın ordusu ve polis sayısı neredeyse yürüyenlerden daha fazlaydı.
NATO zirvesinde güvenlik sağlamak için birçok şehirden galler e polis gönderildiği haftalar önce açıklanmıştı.
İlk defa Aleviliği tanıyan çok sayıda eylemci bizimle yakından ilgileniyor ve özellikle R.T. Erdoğan’a olan kızgınlığımızı anlamaya çalışıyorlardı. Özellikle Saz’ı merak ediyorlar ve dakikalarca incelemek istiyorlardı.
Türkiyeli tek örgüt olmamızdan kaynaklı özellikle yabancı basın çok ilgilendi. Detayli olarak neden NATO ve Erdoğan karşıtı bir eyleme katıldığımızı uzun uzun anlattık. Özellikle yabancı basın’ın Erdoğan ve AKP’nin yurt içindeki ayrımcı ve asimilasyoncu yanını çok iyi bilmediği ya da öyle davrandığını fark ettik.
Daha sonra Newport’ta yaşayan canlar yanımıza gelerek katkı sundu.
Newport’ta yaşayan Aleviler de BAF kortejinde yerini aldılar. Duyarlı insanlarımızın varlığı güç kattı.
Yaklaşık 6km lik bir yürüyüş mesafesi vardı. Yürüyüş süresince katılımcılar arasında dayanışma eksik olmadı. Sloganlar NATO ve toplantıya katılan devlet başkanlarına karşı ve onların ürettiği Işid gibi terör guruplarına ve yeni savaş kararlarına yönelik atılmaktaydı.
Yaklaşık iki saat yürüdükten sonra devasa bir POLİS metal duvarı ile karşılaştık. Binlerce polis adeta iktidarları ve sermaye sahiplerinin bekçiliğini demir duvarla ispat etmeye çalışıyordu.
Polis yerde ve helikopterlerle havada alınabilecek tüm önlemleri aldı. Eylemciler neredeyse küçük bir alan içinde adeta ablukaya alındı. Uzun bir süre bu şekilde bekledikten sonra geliş yönü açılarak tekrar dönmemize izin verildi.
Bu süre içinde yabancı müzisyenler Saz çalarak Saz’ın muhalif ve direnen yanıyla tanıştılar.
Duvar önünde bir süre sloganlar atıldı ve daha sonra tekrar kamp’a dönmek için oradan ayrıldık.
Daha sonra Kamp günlüğü rutin olarak devam etti.
Kamp adeta NATO’yu korkutan tek muhalif güç gibiydi. Bu nedenle tüm şehir içinde olduğu kadar da kamp alanında ve etrafında polis gücü vardı. Polislere aldırmadan katılımcılar günlük kamp hayatlarına devam ediyordu.
Akşam saatlerinde Newport ve Cardif de yaşayan yaklaşık 25 canımız bizlerle tanışmak için kampa geldiler.Çok keyifli ve samimi süren sohbetlerde Galler bölgesinde yaşayan canlarımız ve örgütlenme gerekliliği üzerine konuşuldu. Canlarımızın getirdiği lokmaları paylaşıldı. Gece kamp organizasyon komitesi ile eylem değerlendirmesi yaptık.
Ertesi gün sabah saatlerinde iradi olarak kampın sona erdirileceği kararı verildi. Bunun uzerine kamptan ayrılmak üzere hazırlıklara başladık ve ayrıldık.
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11