AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Osman Sınav’ın MİT’i konu alan ‘Kızılelma’ dizisinde işlenen ırkçı anlayışla Alevi değerler asla yanyana getirilemez

08 Dec 2013

-IRKÇI TEMALI DİZİLERE SERT TEPKİ

-IRKÇI ANLAYIŞLARLA ALEVİ DEĞERLER ASLA YANYANA GETİRİLEMEZ

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Osman Sınav’ın MİT’i konu alan ‘Kızılelma’ dizisinde işlenen ırkçı anlayışlarla Alevi değerlerinin asla yanyana getirilemeyeceğine işaret etti.

İsrafil Erbil, ırkçı ve milliyetçi anlayışla yayına hazırlanan dizilerde, Alevi değerlerin ve müziklerin kullanılmasına sert tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cemevi Başkanı, “Alevi değerlerini yozlaştırmak isteyen diziler ekranlardan derhal kaldırılmalı ve devletin kirli elleri Aleviler üzerinde kalkmalı” dedi.

‘Ülken için yaşa aşkın için öl’ sloganıyla ekranlarda fragmanı dönenen yeni dizinin üstelik TRT 1’de yayına gireceğini ifade eden Erbil, Aleviliğe saldırının kültürel boyutlarıyla birlikte Türkiye’de en üst düzeyde devam ettiğini söyledi.

Türk televizyonlarında Aleviliğe saldırı şeklinin değiştiğine değinen Erbil, “Türk devlet televizyonlarındaki dizi filmler, Aleviliği devletin ve hükümetin kirli oyunlarına alet etmeye devam ediyor” dedi.

Cemevi Başkanı açıklamasında şunları kaydetti: ‘Kurtlar vadisi’, ‘Kızılelma’ vb dizilerde izlenen senaryolarda Alevilerin, derin devlet figuranları gibi gösterilmesi Alevi gençlerini, Aleviliği ve Alevi değerlerini itibarsızlaştırmaktadır. Dil din ırk farkı gözetmeyen insanı kamil bir toplum ve rızalık şehri hedefi olan Alevi anlayışını ırkçı, milliyetçi, ulusalcı, bir anlayış gibi sunmalarının altında yatan tüm tuzakların Alevileri yok etmek için kurgulandığı ortadadır.”

TV’lerde yayınlanan bu dizilerin, Türkiye’de devletin Aleviler üzerinde oynadığı oyunların bir başka boyutunun olduğuna işaret eden Erbil şunları söyledi: “Türk Devletin’nin tüm azınlıklar ve halklarla sözde barış sürecine girdiği ama Alevilerin hiçbir hakkını vermediği bu dönemde Alevileri kendi içinde parçalamak yozlaştırmak üzere çalışmalar yürütmektedir. Alevilere de birleşinde gelin öyle hak isteyin demektedir”

“Bu tür dizilerin üstelik devletin kanalı olan TRT 1’de yayınlanacak olması Devletin Aleviler üzerinde asimilasyon politikasının devam ettiğini gösteriyor” diyen Erbil şunları söyledi: “Aleviler kendi köklerinden edindikleri bilgi ve marifetle ayakta kaldılar ve örgütlendiler. Bugüne kadar var olan devlet Alevileri yok etmek için bilinen tüm yolları denemiştir. Tüm bunlardan başarılı olamayan devlet bugün Alevilerin insani değerlerini kullanarak devletin kirli teşkilatlarını aklamaya çalışmaktadır.

Söz konusu dizilerin konu aldığı ırkçı anlayışlarla Alevi değerleri asla yanyana getirilemez. Aleviler kendisini işkence tezgahlarında geçiren, katliamlarla yok eden, ibadetini tanımayan, hiçbir sistemin bekçisi olmadı olmayacak”

Cemevi Başkanı, “Birkez daha bilinmelidirki Alevilik, ırkçılık milliyetçilik ulusalcılık ayrımcılık gibi kavramlarla yanyana getirilemeyecek ve getirmek isteyen zavallıların çapı binlerce yıllık bu geleneği değiştirmeye yetmeyecektir” dedi.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
275