AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Gazi ve Ümraniye Katliamını 20. Yılında Unutmadık Unutturmayacağız!

10 Mar 2015


Basına ve Kamuoyuna,
 
Gazi ve Ümraniye Katliamını 20. Yılında Unutmadık Unutturmayacağız!
 
Alevi geleneğinde İnsan Hakk’tır. Bu nedenle insanı zehirleyerek para kazananlar, insanı sömürerek refahını koruyanlar, insana işkence yapanlar ve insanları hurafelerle avutanlar Alevilerden korkarlar. Düzen sahipleri Alevilerden hoşlanmazlar. Alevilere yapılan katliamların çoğu devlet eliyle yapılmıştır. Katliamlarda gericiler ve ırkçılar maşa olarak kullanılmıştır. Alevi katliamlarının uygulayıcıları devlet tarafından korunmuş ve bugünün Işid’çileri olmuşlardır. Gazi katliamı da bunlardan biridir.
Gazi katliamı 12 Mart 1995 akşamı İstanbul’un Gazi mahallesinde Alevilere ait birçok iş yerinin saldırıya uğramasıyla başladı. İlk saldırı da Halil Kaya Dede yaşamını yitirdi. 25 kişi ağır yaralandı. Saldırıda kullanılan bir taksi şoförü de saldırıyı düzenleyenler tarafından öldürüldü. Polis, katilleri aramak ve cezalandırmak yerine mahalle halkına saldırdı. Bu saldırıların duyulması üzerine başta Gazi Mahallesi halkı olmak üzere İstanbul da yaşayan bir çok insane Gazi Mahallesinde toplandı. Polis, hesap vermek yerine halkın üzerine hedef gözeterek ateş etmeye devam etti. Bir gün sonra 13 Mart günü 30 bine yaklaşan büyük bir halk kitlesi yeniden toplandı. Bu defa çevik kuvvet, özel harekat polisleri, özel timler müdahale de bulundu. Gün boyu polis saldırısı devam etti. Canlarımız katledildi.Valilik Gazi Mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mahallenin giriş ve çıkışları polis ablukasına alındı, ancak sokağa çıkma yasağını halk tanımayınca bu sefer devlet mahalleye asker gönderdi.
15 Mart günü İstanbul, Ümraniye 1 Mayıs Mahallesinde Gazi katliamını protesto için sokağa çıkan halka polis saldırdı. 5 kişi yaşamını yitirdi, yirmiden fazla insan yaralandı.
 
Gazi Mahallesi ve Ümraniye de katledilen canlarımız;


Halil Kaya, Mehmet Gündüz, Zeynep Poyraz, Fadime Bingöl, İsmihan Yüksel, Ali Yıldırım, Dilek Sevinç, Reis Kopal, Fevzi Tunç, Genco Demir, İsmail Baltacı, Hasan Pugan, Hasan Sel, Sezgin Engin, Dinçer Yılmaz, Hasan Gürgen, Hakan Çabuk, Yaşar Aydın
 
Katledilen canlarımız adına hukuk mücadelesi başlatıldı. 11 Eylül 1995 de başlayan yargılama 3 Mart 2000 tarihinde karara bağlandı. Yargılanan 20 polisten Adem Albayrak 4 kişiyi öldürmekten 3 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı, cezası ertelendi. Diğer 18 polis ise beraat etti.  Daha sonra yargıtay kararı bozup polislere 4 yıl ceza verdi. Aileler davayı AİHM’e taşıdı. AİHM,  27 Temmuz 2005 tarihinde kararını açıkladı. Mahkeme Gazi ve Ümraniye de katledilen canlarımız için devleti toplam 510 bin euro para cezasına mahkum etti.
 
Mart 1995, Gazi’de katledilen Canlarımızın Devri Daim Olsun... Mücadeleleri Mücadelemizdir!
Gazi ve Ümraniye Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız!
 
Britanya Alevi Federasyonu-9.3.2015
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
273