AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İNGİLTERE GENELİNDEKİ CEMEVLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYAN BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU BİRİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI

15 Jan 2014

İNGİLTERE GENELİNDEKİ CEMEVLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYAN BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU BİRİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
 

 

 
İSRAFİL ERBİL: ASLINDA FEDERASYON 10-20 YIL ÖNCE KURULMALIYDI. AMA BUGÜN KURULUYUOR, BU DAĞIN ALTINA GÖVDEMİZİ KOYMAYA HAZIR OLALIM
 
Londra’da iki yıllık bir sürecin ardından kurulma çalışmalarını tamamlayan Britanya Alevi Federasyonu 1.Olağan Genel Kurulunu, çok  sayıda delege ve üyenin katılımıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.
 
12 Ocak Pazar günü İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin Dalston’daki binasında düzenlenen genel kurul, Nefes Müzik Grubu’nun seslendirdiği güzel türkülerin ardından Ali Dereli Dede'nin gülbangı ile başladı.
İngiltere genelinde merkezleri bulunan cemevi örgütlerinin başkan ve temsilcilerinin yer aldığı toplantının açılış konuşmasını İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil yaptı.
 
ALEVİLER ZORUNLU GÖÇE MARUZ KALDI
 
Alevilerin zorunlu olarak İngiltere’de göç ettiğini ifade eden Erbil, “Alevi kültürünün ve kimliğinin yaşatılması, tanıtılması için acil çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Alın yazısını kader olarak kabul edemeyiz, kendi kaderimiz, kendi geleceğimiz kendi ellerimizdedir. Bu yüzden kendi geleceğimizi kendimiz kurmak zorundayız” dedi.
 
Alevilerin İngiltere’de hızla örgütlendiğini Glasgow, Doncaster, Croydon, Coventry, Nottingham, Hull, Harrow, Sheffield ve  Bournemouth gibi bir çok kente cemevlerinin açıldığını kaydeden Erbil sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çatı örgütü oluşturmak artık zorunlu hale gelmişti. Neden zorunlu hale geldi? Çünkü bizim eğitime ihtiyacımız var. Çünkü bizler dedelerinden ve pirlerinden kopartılmış bir halkız. Hem kendimizi, hem de çocuklarımızı eğitimden geçirmemiz gerekiyor. Kısacası İngiltere’deki Aleviler için bundan sonra bir takvim ve program işleyecek”
 
FEDERASYON’UN TÜZÜĞÜ SON DERECE DEMOKRATİK
 
Konuşmasında Federasyon’un kurulma çalışmalarına da değinen Erbil, yaklaşık iki yıldır bir tüzük çalışması yürüttüklerini ifade ederek, “Bu tüzügün toplumumuza uygun olmasına çoğulculuğu ve çok sesliliği içinde barındırmasına özen gösterdik” dedi.
 
Tüzüğün son derece demokratik olduğunu kaydeden Erbil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüzüğün ardından geçtiğimiz Kasım ayında kurucu meclisi oluşturduk ve ardındandan genel kurul kararı aldık. Aslında Federasyon 10 yıl 20 yıl önce kurulmalıydı. Ama bugün kuruluyor, bu dağın altına gövdemizi koymaya hazır olalım” dedi.
 
Alevilerin gerek içerde gerekse dışardan gelen saldırılarla mücadele etmek zorunda kaldığına işaret eden Erbil, “Tüm bunlarla mücadele etmenin yolu biraraya gelmekti. Biraraya gelmek içinde artılarımızı ve eksilerimizi de konuşmak zorundayız. En kalabalık etkinliğimiz olan park festivalimizde ancak 20 bin kişi biraraya gelebiliyor. Ama Alevilerin İngiltere’deki nüfusu 300  binlerde olduğu söyleniyor” diye konuştu.
 
KENDİ KİMLİĞİ İLE SÖZDE DEĞİL ÖZDE BARIŞIK OLAN BİR TOPLUM YARATACAĞIZ
 
Kendinden gurur duyan bir nesil yetiştirmek istediklerine değinen Erbil, “Biz bu geleneği tesedüflere bırakamayız. Bu yol, bu inanç kendi kaderine bırakılmayacak kadar değerlidir. Gurur duyulacak ve onur duyulacak bir kimliktir. O zaman biran önce bu Federasyon’un kurulması gerekiyordu. ” dedi.
 
Alevilerin halen Hacı Bektaş Veli Dergahı’na bilet olarak misafir veya turist olarak girebildiklerini kaydeden Başkan Erbil, “Hacı Bektaş Veli Sünnidir diyorlar. Türkiye’de program yapıp bunu tartışıyorlar” dedi.
 
Erbil,  Aleviliği bir kimlik ve bir aidiyet olarak gördüklerini ifade ederek, “Bizler Aleviliğin ta kendisiyiz” dedi.
Erbil’in konuşmasının ardından İAKM ve Cemevi Alevilik Araştırma Grubu üyeleri genel kurulu yönetmek üzere divandaki yerlerini aldı ve gündem maddelerine geçildi.
 
Divan başkanı sırasıyla Harrow, Croydon, Glasgow, Doncaster, Nottingham, Bournemouth, Sheffield, Coventry ve Hull cemevlerinin yöneticilerine söz hakkı verdi. Yapılan konuşmaların ardından divana sunulan tek liste için oylama yapıldı.  Oylamada, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Denetleme Kurulu listeleri oy çokluğu ile kabul edildi.  Yaklaşık 3 saat süren genel kurul dilek ve temenni bölümüyle sona erdi.
 
BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU YÖNETİM KURULU
 
Başkan: İsrafil Erbil
Başkan Yardımcıları: Aynur Doğan, Mahmut Aydoğan
Sayman: Ali Ülger, Ertuğrul Kaya

 

 

 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
15