AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

-İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, ‘Maraş Olayları’nın 35’inci yıldönümü nedeniyle Cemevi merkezinde bir anma töreni gerçekleştirdi.

30 Dec 2013

 
 

-İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, ‘Maraş Olayları’nın 35’inci   yıldönümü nedeniyle Cemevi merkezinde bir anma töreni gerçekleştirdi.
 
Cemevi’nin Dalston’da ki merkezinde geçtiğimiz Perşembe akşamı düzenlenen anmaya çok sayıda Cemevi üyesi katıldı. Anma töreni, Ali Dereli Dede’nin gülbangı ile başladı. Geçtiğimiz hafta kentte yapılan anma törenine katılan Savaş Hurman, Ali Ülger ve İAKM-Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, kentte yaşanan atmosferi katılımcılarla paylaştılar. 
 
Başkan Erbil, Maraş’ta zülmün şekil değiştirerek devam ettiğini ifade etti ve çevre illerden, İstanbul’dan gelen kişilerin polis engeline takıldığını söyledi.
Erbil ayrıca, katliamın yaşandığı mahallede düzenlenen anma törenin de polis ablukası altında gerçekleştiğini anlattı.
Maraş’ta katledilen ve mezarları tespit edilen canların mezarlarını ziyaret ettiklerini ifade eden Erbil, “Katliamdan sağ kurutulan canlarımız halen büyük bir travma yaşıyor. 35 yıl aradan sonra yeni yeni o acılarla ve katliamın çıplaklığıyla yüzleşiyorlar. Acılarla yüzleşmediğimiz sürece o acı bizi rahatsız etmeye devam edecektir. Bu anlamda Maraş’ta kurtulan canlarımızın acılarının paylaşılmasını istiyoruz” dedi.
 
Bu anlamda Cemevi olarak kentte başlattıkları anma törenlerinin son derece önemli olduğunu kaydeden Erbil, “35 yıl aradan sonra da olmuş olsa her şeye rağmen ve mahalle sakinlerinin de sahiplenmesiyle birlikte başlamış olması çok daha anlamlı” diye konuştu.
 
Ali Ülger de, kentte yapılan anmanın polis gölgesi altında gerçekleştiğini anlattı. Gazi Metin Dede’nin gönderdiği bir şiiri okuyan Ülger, Alevilerin daha duyarlı olması gerektiğini ve Maraş’ta temeli atılan Cemevi’ne yardım etmelerini istedi.
 
Savaş Hurman da, Maraş’ta sadece Alevilerin değil, devrimci, demokratların da katlediğini ifade ederek, “Maraş Türkiye’de ilçelerinde ve köylerinde en çok Cemevi’nin bulunduğu ancak merkezinde Cemevi olmayan tek ildir” dedi.
 
Hurman 35 yıl önce kente bir insanlık dramının yaşandığını ifade ederek, “Bu yıl temeli atılan Cemevimiz en kısa zamanda ibadete açılmalıdır” diye konuştu. Hurman konuşmasında Cemevi’nin girişimyle birlikte kentte yaşayan Aleviler arasında birlik ve beraberlik temellerinin atıldığını söyledi.
 
Toplantıya katılan Ali Dereli Dede ise, Alevilerin kendi geçmişlerine daha çok sahip çıkması gerektiğini söyledi ve anmalara daha çok canın katılmasını istedi.
 
Derviş Arslan da, Maraş katliamı için yazdığı şiiri paylaştı.
 
Bir dizi konferans için Londra’da bulunan tarihçi Mehmet Bayrak da, konuşmasına Aşık Fedai’nin bir şiiryle başladı.
Türkiye’de ezilen kimliklere her zaman sahip çıktığını belirten Bayrak, “Ben çalışmalarımı yaparken sürekli resmi ideolojiden aranmış olarak yaptım. Çünkü resmi ideoloji bize sürekli yanlışı öğretti, bize yalanı öğretti, bizi yalanla, yanlışla zehirledi. Dolayasıyla kendisini resmi ideolojiden kurtaramayan kişi bilimsel çalışma yapamaz bunu açık olarak söylüyorum. Dolayasıyla çalışmlarımda, bulgulara, belgelere, kanıta ve görsel ürünlere her zaman yer verdim” dedi.
Bayrak, ‘Kürt ve Alevi Tarihinde Horasan’ adlı kitabında 162 görsel ürün kullandığını söyledi. Anma töreninde sahne alan genç sanatçılar da bir dinleti sundular. 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
274