AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

AVRUPA’DAKİ ALEVİLER, AVRUPA PARLAMONTOSU’NDAN SESLENDİ

24 Feb 2014

-AVRUPA’DAKİ ALEVİLER, AVRUPA PARLAMONTOSU’NDAN SESLENDİ
 
-BAF BAŞKANI ERBİL: ARTIK YAŞADIĞIMIZ HER ÜLKEDE AYNI FIRSATLARDAN YARARLANMAK İSTİYORUZ

 
 
Türkiye- Avrupa Parlamentosu İlişkileri Karma Komisyon Başkanı  Helen Slautre ve Baskan Yardımcısı Maria Eleni Koppa'nın evsahipliğinde geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’nda Alevilik üzerine bir konferans düzenlendi.
 
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, tarafından organize edilen konferansa Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren Alevi Federasyonlarının başkanları ve yöneticileri katıldı. Konferansa Britanya, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, İsveç, İsviçre ve Avusturya Alevi Federasyonları katıldı.
 
20 Şubat Perşembe günü 09:00-12:00 saatleri arasında düzenlenen toplantıya, Avrupa Parlamentosu KPK Eş Başkanı Fransız Parlamenter Helene Flautre da destek verdi. 
 
 
Konferansa İngiltere’den güçlü bir şekilde katılan Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil,  konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, Avrupa’da yaşayan Aleviler olarak AP Milletvekillerine, Alevilik üzerine bir sunum yapmak üzere böyle bir konferans organize ettiklerini söyledi.

 
 
Konferansa, Yunan Parlamenter Maria Eleni Koppa ve Fransız Parlamenter Helene Flautre’nin d
estek vermesinin çok önemli olduğunu belirten Erbil,  toplantıya konuşmacı olarakta Brüksel Serbest Ü
niversitesi’nde Prof. Chemsi Chere-Khan ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Türkiye Masası eski Şefi  Alain Servantie’nin katıldığını söyledi.
 
Konferansta federasyon görevlilerin ayrı ayrı sunumlar yaptığını ifade eden BAF Başkanı İsrafil Erbil, Britanya olarak güçlü bir şekilde katıldıklarını ve toplantıya Harrow, Coventry, Doncaster, Sheffield ve Londra cemevlerinden temsilcilerin iştirak ettiğiniz söyledi.
 
Britanya Alevileri adına parlamentoda bir sunum gerçekleştirdiğini ifade eden Erbil, şunları söyledi: “Artık Alevilerin, Alevi kimliği ile tanınması, değer görmesi, Avrupalı yöneticilerin bu kimlik üzerinden bizi tanımaları ve tarif etmelerini dile getirdik. Ayrıca Avrupa’da yönetim kadrolarında nüfusumuz oranında doğru temsil edilmek istendiğimizi aktardık”
 
 
Konferansta, 21 yüzyılda halen Aleviler olarak, haktan, hukuktan ve kimlikten  söz etmenin bir utanç olduğunu dile getirdiklerini kaydeden Erbil, “Bu atancın bize ait olmadığını bugüne kadar Türkiye’yi ve Anadolu’yu yönetenlerin utancı olduğunu aktardık. Avrupalı parlamenterlere bu bağlımda, Alevilerin kimliğini, kim olduğunu Avrupa’daki konumlarını ve Türkiye’deki taleplerini anlattık.  Ayrıca Ortadoğu’da enerji savaşları kurbanları veya Avrupa’da göçmen mağdurlar olmak istemediğimizi, artık yaşadığımız her ülkede aynı fırsatlardan yararlanmak istediğimizi haykırdık” dedi.
 
Erbil, Suriye’de Alevilere yönelik yapılan katliamları da parlamento kürsüsünden dile getirdiklerini ve daha sonra da parlamento binası ö
nende bir gösteri düzenlediklerini ifade etti.
Suriye’de Alevilerin Esad rejimi ile terörist gruplar arasında sıkışıp kaldığına dikkat çeken Erbil, “Katledilen annelerimizin ve cocuklarımızın sesini duyan yok,  işte onların sesi olmak adına bir mitng yaptık” dedi.
 
 
BAF Başkanı Erbil, gerek konferansın, gerekse mitingin çok başarılı geçtiğini belirterek, “Böyle bir çatı altında Alevilerin sesinin gür çıkmasını önemsiyoruz” diye konuştu. 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
15