AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

BAF VE MAĞDUR YOLCULAR, ATLASJET KONUSUNDA HAREKETE GEÇİYOR

02 Apr 2014

BAF VE MAĞDUR YOLCULAR, ATLASJET KONUSUNDA HAREKETE GEÇİYOR 
- YOLCU MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMEDEN ATLASJET LONDRA SEFERİ YAPMAMALI 
Gectiğimiz yıl Londra uçuşlarını durduran Atlasjet’in yeniden Londra-İstanbul seferlerini yapacak olması tepkilere neden oldu. 
Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, “Yolcu mağduriyetleri giderilmeden Atlasjet Londra seferlerini yapmamalı” dedi. 
2 Mayıs’ta Atlasjet’in yeniden Londra’ya seferlerini yapacağını basından öğrendiklerini ifade eden Erbil,  “22 Haziran 2010 tarihinden itibaren durdurulan KTHY seferleri nedeniyle Londra’da binlerce yolcu mağdur edilmiş ve paraları iade edilmemişti. Daha sonra KTHY uçamayan yolcuların taşınması için Atlasjet’le bir anlaşma yaptı ve KKTC, Atlasjet’e 25 milyon Dolar ödedi. Bu para Atlasjet’e ödendiğine göre mağdur yolcular neden uçurulmadı?” dedi. 
Bunun üzerine İakm ve Cemevi’nde biraraya gelen yolcuların, Hudson Morgan Williams Avukatlık Bürosu avukatlarının yardımıyla mağduriyetlerini mahkemeye taşıdığını kaydeden Erbil,  “KTHY ve Atlasjet’e karşı açılan dava sonucu 5 Kasım 2012 tarihinde İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin 669 mağdur yolcuya KTHY ve Atlesjet tarafından 840 bin sterlin tazminat ödenmesine karar verildi” diye konuştu. 
Erbil sonraki gelişmelerle ilgili de şu bilgileri verdi: “Ödeme zamanında yapılmadığı için 10 kasım 2012 tarihinde Stanstead Havaalanı’nda Atlasjet uçağı mahkeme kararıyla durduruldu. Saatlerce uçak kontrol altında tutularak uçuşuna izin verilmedi ve daha sonra Atlasjet yetkilileri kendilerine doğru evrakların zamanında verilmediği gerekçesiyle ve davaya itiraz edecekleri gerekçesiyle uçağı serbest bıraktırdı.
Atlasjet yetkilileri mahkemeleri uzatarak bu davanın uzamasını, uzadıkça avukatların ve mağdurların maddi manevi zarara uğramalarını hedeflemiş ve iki yıldır davayı uzatmıştır. Bu süre içinde bu mevcut 669 mağdur yolcuya yüzlerce yeni mağdur eklenmiştir. Bu durumda dava farklı bir boyut alırken, yeniden Atlasjet uçuşlarının başlaması yeni bir kargaşa ve kaos yaratacaktır” 
Erbil  açıklamasında şunları kaydetti: “Halkı aptal yerine koymak isteyen Atlasjet yetkilileri davanın uzamasını fırsat bilerek Atlasjet’in 2 Mayıs 2014’ten itibaren Luton havaalanından uçuşlar gerçekleştireceğini açıklamıştır.Bir an önce Atlasjet bu yanlıştan dönmeli ve mağduriyetler giderilmelidir.” 
Mağdurlar yalnız olmadığını kaydeden Erbil, “Bu dava duyarlı tüm insanların davasıdır. Bu nedenle Atlasjet mağduriyetleri gidermeden uçuş gerçekleştiremez. 2 Mayıs’ta tüm duyarlı insanlarla ve mağdurlarla birlikte Luton havaalanında Atlasjeti ve Atlasjet’te bilet alan yolcuları kınama eylemi gerçekleştirilecektir.  Hukuk mücadelemiz devam ederken söz konusu uçuşlar oldu bittiye getirilmemesi için gerekirse Luton Havaalanı önünde sürekli çadır eylemi ve benzeri demokratik protestolar gerçekleştirilerek mağdurların hakları alınıncaya kadar mücadele devam edecektir.
 Bu dava emsal bir davadır ve benzeri haksızlıklara zemin hazırlamaması için sonuna kadar direnmeyi gerektirir” 
Erbil, İngiltere gibi bir hukuk ülkesinde devam eden bir dava varken, Atlasjet’in bu dava sonucunu beklemeden böyle bir karar almasına bir anlam veremediklerine işaret etti. 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
13