AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Duyurular

Alevilik dersleri
22 Sep 2016


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İNGİLTERE’DEN KÖLN MİTİNĞİNE BÜYÜK DESTEK

30 May 2014

-İNGİLTERE’DEN KÖLN MİTİNĞİNE BÜYÜK DESTEK
 
-BAF BAŞKANI ERBİL: İŞGAL ALTINDA OLAN DERGAHLARIMIZI ALACAĞIZ
 
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) organize ettiği Başbakan Erdoğan’ı protesto mitingine İngiltere’den büyük katılım oldu.  
 
24 Mayıs 2014 Cumartesi günü Aleviler ve Alevi dostları Köln'de 100 binin üzerinde bir sayıyla bir araya gelerek Erdoğan’ın Köln’e gelişini protesto etmişti.
 
Britanya Alevi federasyonu İakm ve Cemevi, Doncaster AKM ve Cemevi Harrow AKM ve Cemevi yetkililerinin ve üyelerininde katıldığı mitinge, Britanya’dan otobüs ve özel araçlarla toplam 80 kişi katıldı.
 
Etkinlikte Okmeydanı cemevine yapılan polıs saldırısı ve Ugur Kurt'un polis tarafından öldürülmesi çok sert bir dille kınandı.
 Mitingte bir konuşma yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil, Britanya'nın dört bir yanından selam getirdik diye başladığı konuşmasında şunları söyledi:
  
“Cemevimize gelerek çocuklarımızı öldürüyorlar artık öz savunma hakkımız ana sütü kadar helaldir meşru müdafa hakkı insan hakkıdır, çocuklarımız en kutsal varlıklarımızdır uzanan elleri kıracağız, bu devlet tüm Alevi katliamlarıyla yüzleşene kadar mücadelemiz devam edecektir ve işgal altında olan dergahlarımızı alacağız. Dergahlarımız eskiden olduğu gibi çocuklarımızın yetiştirildiği ilim merkezleri olacaktır”
 
yüzbinden fazla insanın katıldığı yürüyüş ve etkinlikte demokratik kurumlarında destek verdiği gözlendi. Aynı gün Erdoğan'ın 2 km ilerde yaptığı mitingte sayı 15 bin civarında olduğu bildirildi. Konuya dair yapan Alevi kurumları da
 
şu bilgiye verdiler: “Türkiye’de Alevilere yönelik saldırılar devam edecek olursa mücadelemiz devam edecektir”
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
1267